Byrokratický nezmysel roka: Toto sú najväčšie absurdity, ktorým čelia naše firmy
17 | 12 | 2021 I Diana Zaťková

Čokoláda sa nesmie nazvať čokoládou, karanténu zamestnancov zaplatia zamestnávatelia či zákaz sadenia stromov. Aj toto patrí do ankety Byrokratický nezmysel roka, ktorú organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska.

Čo je Byrokratický nezmysel roka

Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom. Jej zmyslom je identifikovať byrokratické opatrenia, ktoré zaťažujú podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných s cieľom odstrániť ich z legislatívy, píšu Hospodárske Noviny.

Anketa vznikla v roku 2012 a jej vyhlasovateľom je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska.

A tento rok sa medzi top absurdity zaradili aj niektoré protipandemické opatrenia.

Do top desiatky sa však dostali aj zákony z iných oblastí. „Druhú skupinu tvoria obmedzenia, ktoré komplikujú život inovatívnym firmám, a novou skupinou sú tiež regulácie týkajúce sa školstva,“ uviedol Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Menia sa pravidlá lockdownu! Aké výhody budú mať očkovaní?
Od piatka 17. decembra sa menia pravidlá. Ruší sa zákaz návštev aj pohybu cez deň. No nočný zákaz vychádzania ostáva v platnosti. Prinášame vám celý zoznam výnimiek z nočného zákazu vychádzania. Vláda zmenila pravidlá lockdownu. Od 17. decembra je... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Diana Zaťková

Čokoláda nesmie byť čokoláda

Byť prvý sa nevypláca. Aspoň nie na Slovensku. Svoje o tom vie slovenská čokoládovňa Chocomaze. Tá ešte v roku 2015 vymyslela unikátny produkt – čokoládu s tekvicovým olejom.

Keďže s novinkou prišla ako prvá, vyhláška túto ingredienciu sladkej dobroty nepoznala. Firma si preto zašla po radu na veterinárnu správu do Komárna.

„Úradníčky boli veľmi ochotné, no, bohužiaľ, proces podávania žiadostí nevedia zmeniť ani skrátiť. Navrhli mi, aby som produkt nevolala čokoládou a mám problém vyriešený,“ spomína zakladateľka spoločnosti Katalin Papp Vargha.

Ak však podnikateľka chce, aby jej výrobok predsa len niesol názov čokoláda, má ešte jednu možnosť – požiadať štát o zmenu predpisu. Vargha však priznáva, že vzhľadom na prieťahy s úradmi boj o názov dávno vzdala.

Uhrík v europarlamente: Dvadsať percent opatrení je boj proti epidémii, osemdesiat percent politika. Vášho biznisu máme plné zuby!
Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík vystúpil proti všetkým tým proticovídovým opatreniam veľmi otvorene aj v Bruseli. Situácia v Európe je stále horšia Podľa M. Uhríka je evidentné, že nejde o vírus, ale že z epidémie nás opatrenia... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

Školský dizajnér s logaritmickým pravítkom

Nábytok v školách musí zohľadňovať rozdielnu výšku žiakov. Hĺbka sedacej plochy má podopierať najmenej dve tretiny dĺžky stehna. Šírka sedacej plochy musí zodpovedať šírke panvy zväčšenej o päť až šesť centimetrov pre odev a postupnú deformáciu mäkkých tkanív sedením.

A pri používaní tabule musí byť „dodržaný zrakový uhol, ktorého vrchol leží na zadnej hrane pracovnej plochy prvého stola žiaka pred tabuľou a je tvorený spojnicami zadnej hrany pracovnej plochy stola so stredom tabule a s jednou z bočných strán tabule, najviac 30 stupňov“.

To je len zlomok požiadaviek na zariadenia pre deti a mládež, ktoré definuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Keďže niektoré z nich sa na prvý pohľad zdajú ako neuskutočniteľné, Združenie mladých podnikateľov Slovenska nadnesene odporučilo, aby výroba školských lavíc prebiehala výlučne za pomoci matematika a logaritmického pravítka. 

Vláda si okato vynucuje politickú poslušnosť, píše Juraj Draxler. Polícia si pre absurdné zámienky chodila aj pre neho
Nehorázne! Myslí si Juraj Draxler o zadržaní Roberta Fica. "Sme jediná krajina EÚ, kde si vláda úplne okato vynucuje politickú poslušnosť akože ochranou proti pandémii," dodáva v príspevku na sociálnej sieti a rozpisuje sa o tom, koľkokrát a z... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Gabriela Fedičová

Elektromobilita predbehla legislatívu

Na používanie elektromobilov zákony vo viacerých prípadoch pozabudli alebo stanovujú absurdné podmienky, uvádza Združenie mladých podnikateľov Slovenska.

Problém nastáva napríklad pri výpočte cestovných náhrad. Zákon je totiž v súčasnom znení viazaný na spotrebu pohonných látok uvádzanú v technickom preukaze alebo v osvedčení o evidencii.

„Pri motorových vozidlách len s elektrickým pohonom napájaným z batérie však v dokladoch od vozidla nie je uvádzaný údaj o spotrebe pohonných látok,“ objasňuje na portáli podnikajte.sk externý spolupracovník spoločnosti Účtovná jednotka.

Kým bol Robert Fico zadržaný, na jeho aute sa realizovali „slušní ľudia“
Vo štvrtok prebehla Slovenskom neuveriteľná správa - predseda najsilnejšej opozičnej strany bol zadržaný! To však neznamená, že sa zastavil život na Slovensku, práve naopak - vyplavovali sa charaktery. „Slušní ľudia“ sa realizovali - a svoju... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

Prekážajú aj stromy

Paulownia je najrýchlejšie rastúcim stromom na svete a má širokú škálu využitia. Podľa webového portálu paulownia.sk dokážu včely z jedinej dreviny vyprodukovať 20 kilogramov medu.

Hektár stromov ročne pohltí okolo sto ton oxidu uhličitého. Paulownia má aj energetické využitie – drevo je vhodné na palivo, štiepku či priemyselné spracovanie, píše portál.

Tento benefit využívajú krajiny ako Nemecko či Rakúsko, kde vznikajú energetické plantáže rozprestierajúce sa na stovkách hektárov. Do zoznamu kladov sa pridáva aj estetická funkcia. Vďaka krásnym fialovým kvetom a osem centimetrov hlbokým kalichom sa pôvodom čínska drevina stáva ozdobou ulíc.

Napriek tomu, že v zahraničí dodnes nebol preukázaný negatívny vplyv rastliny na biotopy, Slovensko umožňuje Paulowniu pestovať iba v intravilánoch obcí.

Na sadenie na súkromnom pozemku za hranicou zastavaného územia obce je potrebný súhlas úradov. „Žiadosti o povolenie na pestovanie týchto drevín s doložením certifikátu o pôvode a druhu dreviny však úrady automaticky zamietajú s odôvodnením, že tento druh dreviny ešte nie je v našich končinách preskúmaný,“ objasnilo Združenie mladých podnikateľov Slovenska dôvod, pre ktorý sa obmedzenie dostalo do top desiatky.

Nápad zavrieť seniorov dožral aj Nicholsonovú: Tak sa vás pýtam, vy pomätenci...
Europoslakyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová píše na sociálnej sieti odkaz. Pre Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (SME Rodina). "...vy pomätenci, komu sa to vyhrážate zatvorením?" Pýta sa Ďuriš Nicholsonová. Lucia Ďuriš Nicholsonová v úvode... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Gabriela Fedičová

Finálová desiatka

1. Platenie dane z nehnuteľností, ktoré nemôžu byť využívané na podnikateľskú činnosť.

2. Elektromobilita predbehla legislatívu.

3. Štát vymazal z obchodného registra fungujúce firmy bez dôkladného upozornenia.

4. Na výrobu školského nábytku treba logaritmické pravítko a asistenciu matematika.

5. Karanténu zamestnancov zaplatia od 1. decembra zamestnávatelia.

6. Čokoládu nemožno volať čokoláda bez novely vyhlášky.

7. Opätovné zavedenie duplicitnej registrácie bankových účtov na daňovom úrade.

8. Mimo obce majú rýchlorastúce stromy stopku.

9. Smernica určujúca tempo práce vydavateľom školských učebníc.

10. Štát vyžaduje od konateľov údaje, ktoré má.

A. Belousovová: Čakajú nás internačné tábory pre nepohodlných?
Každá doba má "to svoje" a v každých časoch sa dejú, nazvime to, zvláštne veci. Diali sa aj v časoch, keď bola pani Anna Belousovová súčasťou vládnej koalície. To, čo sa však deje dnes, tomu nerozumie ani táto ostrieľaná harcovníčka. Zadržanie... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Eka Balaskova

-----------------------------

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.