Google a ďalšie technologické giganty v tichosti skupujú internet... a vytváranie sveta vlastnej pravdy (Peter F. Mayer)
03 | 01 | 2022 I Ingrid Vrabcová

Komentár Petra F. Mayera (TKP)

Spoločnosť Google získava leví podiel svojich príjmov z reklamy vo svojom vyhľadávaní, službe YouTube a na miliónoch webových stránok. Tiež zarába miliardy na svojej cloudovej platforme. Teraz tieto miliardy používa na odkúpenie samotného internetu - alebo aspoň podmorských káblov, ktoré tvoria chrbticu internetu.

Doteraz existovalo rozdelenie na sieť a obsah. Sieťam dominovali a stále dominujú klasickí poskytovatelia telekomunikačných služieb. Budovanie a prevádzkovanie miestnych a medzinárodných sietí je ich hlavnou kompetenciou. Pokusy o vstup do oblasti obsahu nikdy nefungovali dobre, okrem kúpy celých existujúcich skupín.

Ako si IT magnát „kúpil" verejnú mienku: Médiá a vedci tancujú, ako im Bill Gates píska 
Podľa prieskumu amerického mediálneho portálu MintPress Bill Gates „investoval" prostredníctvom svojej nadácie takmer 320 miliónov amerických dolárov do „produkovania“ názorov vo svoj prospech, píše rakúsky Wochenblick. Peniaze údajne prúdili do... Čítať ďalej
20 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Prvý súkromný medzikontinentálny kábel

Ešte vo februári spoločnosť Google oznámila svoj zámer pokračovať vo vývoji kábla Curie, nového podmorského vedenia z Kalifornie do Čile. Bude to prvý súkromný medzikontinentálny kábel, ktorý kedy postavila veľká netelekomunikačná spoločnosť.

A ak sa pozrieme len na vnútrokontinentálne káble, spoločnosť Google už viaceré z nich plne financovala. Bola jednou z prvých spoločností, ktoré vybudovali úplne súkromné podmorské vedenie.

Google v tejto oblasti uplatňuje podobnú stratégiu ako v prípade systému Android. Nechcel prenechať obchod so smartfónmi konkurencii, ako to urobila s osobnými počítačmi, kúpil hotový operačný systém a vyvinul ho na absolútneho lídra na trhu.

Merkelová, Orbán, sopka, vírus: TOTO boli najpopulárnejšie príspevky, ktoré ovládli sociálne siete v roku 2021 (VIDEÁ)
Prehľad príspevkov, ktoré boli najpopulárnejšie na rôznych sociálnych sieťach, priniesol de.euronews.com. Toto boli hity na Facebooku: Európa, pandemické protesty a 3D mačka Vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána krátko pred začiatkom... Čítať ďalej
31 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Spoločnosť Google však nie je jediná, ktorá má ambície vlastniť prepájacie siete. V minulosti boli káble vo vlastníctve skupín súkromných spoločností - väčšinou poskytovateľov telekomunikačných služieb - ale v roku 2016 sa začal masívny rozmach podmorských káblov a tentoraz sú kupujúcimi poskytovatelia obsahu. Zdá sa, že spoločnosti ako Facebook, Microsoft a Amazon zdieľajú ambície spoločnosti Google dominovať na morskom dne.

EÚ v krízovom režime – obzretie za rokom 2021
Červené čiary, byrokracia a čierne listiny. Krízové rokovania a kompromisy. V roku 2021 došlo v EÚ k viacerým patovým situáciám, bilancuje de.euronews.com. Tu je stručné zhrnutie, ktoré začína vo Veľkej Británii. Problematický brexit Rok sa... Čítať ďalej
31 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Dominancia a cenzúra idú ruka v ruke

Tento trend je skutočne znepokojujúci. Prevzatie „chrbtice“ siete internetu veľkými technologickými spoločnosťami bude mať ďalekosiahle, ale známe dôsledky. Je to ten istý starý kompromis, ktorý ponúkajú užívateľom: viac pohodlia za menej kontroly, ale aj menej súkromia. A ako ukázali posledné dva roky, cenzúra nasleduje za dominanciou.

Nepopulárni užívatelia sú vylúčení, YouTube blokuje a odstraňuje kanály so stovkami tisíc odberateľov, ak by mohli čo i len vzdialene ohroziť jeho vlastné obchodné záujmy - a záujmy farmaceutického priemyslu. Výsledky vyhľadávania sú teraz tiež výrazne cenzurované. Všetko, čo súvisí s Covidom, koronou a pandémiou, je veľmi silno filtrované. Mimochodom, alternatívami sú trochu prekvapivo Bing od spoločnosti Microsoft a Yandex, ktoré čisto zobrazujú obsah, ktorý zodpovedá vyhľadávaniu.

2022: Quo vadis Európa? (VIDEO)
Rok 2021 bol poznačený pandémiou, lockdownami, krízami, strachom a protestmi, bilancuje de.euronews.com. Čo bude rozhodovať o vývoji v roku 2022? Európa chce mať vo svete väčšiu váhu, ale vnútorne bojuje s vnútornými konfliktmi a migračnou... Čítať ďalej
31 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Je zrejmé, že trhová sila a koncentrácia dosiahli ďalšiu úroveň vyspelosti internetu, na ktorej môžu skutočne zvíťaziť len veľkí, etablovaní hráči v oblasti médií.

Kontrola a manipulácia

Spotrebitelia sa budú musieť čoskoro rozhodnúť, do akej miery chcú dôverovať týmto spoločnostiam, aby formovali internet budúcnosti. Aj my sa budeme musieť rozhodovať opatrne, pretože ide o tie isté spoločnosti, ktoré získavajú prístup k čoraz väčšej časti nášho súkromného života. A ktoré ho čoraz viac využívajú na kontrolu a manipuláciu.

1,5 milióna kilometrov podmorských káblov

Podmorské optické káble križujú morské dno po celom svete a prenášajú 95 - 99 percent medzinárodných dát. Celkovo je v súčasnosti v prevádzke viac ako 1 500 000 kilometrov podmorských káblov.

Vedeli by ste to? Toto boli najpopulárnejšie internetové vyhľadávania v roku 2021 (VIDEÁ)
Ktoré udalosti, politici či otázky sa najčastejšie hľadali na internete? – zisťoval de.euronews.com Je možné vyvodiť závery o samotnom roku a jeho udalostiach na základe výrazov, ktoré sa v roku 2021 najčastejšie vyhľadávali na internete? V... Čítať ďalej
01 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Zatiaľ čo predchádzajúci kábloví operátori využívali vlastníctvo káblov na predaj šírky pásma, poskytovatelia obsahu cielene budujú súkromné káble.

Internet sa bežne opisuje ako „oblak“. V skutočnosti ide o sériu mokrých, krehkých rúrok a spoločnosť Google sa ich chystá vlastniť alarmujúce množstvo. Čísla hovoria za všetko: po dokončení kábla Curie koncom tohto roka bude Google vlastniť približne 20 000 kilometrov podmorských káblov na medzinárodnej úrovni.

Celkový počet kilometrov už presiahol 100 000, ak doň započítame aj káble, ktoré vlastní Google v konzorciu so spoločnosťami Facebook, Microsoft a Amazon. Spolu s týmito káblami, v ktorých má Google podiel, má spoločnosť podmorskú infraštruktúru, ktorá by stačila na 2,5-násobné prejdenie rovníka.

Čo nám prinesie rok 2022? - Peruánski šamani možno poznajú odpoveď (VIDEO)
Na hore pri hlavnom meste Lima peruánski šamani vykonávajú sériu rituálov, aby predpovedali budúci rok a želali ľuďom šťastie. Čo bude s koronavírusom? Šaman Walter Alarcón vysvetľuje: „Koronavírus zostane medzi nami, je súčasťou rodiny. Bude... Čítať ďalej
01 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Hroziace nebezpečenstvo privatizácie prepojovacích sietí

Podobne ako zrušenie neutrality siete, aj privatizácia internetovej infraštruktúry len znížila ceny pre spotrebiteľov. To znamená, že určitý obsah sa zrýchľuje a spočiatku sa spotrebiteľom ponúka zadarmo.

Má to však jeden vážny háčik. Po prvé, rozmanitosť názorov sa pomaly, ale isto obmedzí, pretože sa rozšíri bezplatný obsah.

V druhom kroku možno nepopulárny, alebo nerentabilný obsah obmedziť. Ak sa webová lokalita načítava len pomaly, ak sa všetky videá, ktoré nepochádzajú z YouTube, dajú pozerať len trhaným spôsobom, zákazníci budú presmerovaní na výkonnejšie služby, ktoré ponúkajú obsah požadovaný technologickými korporáciami.

A tretím krokom je možnosť „hĺbkovej inšpekcie paketov", t. j. čítania obsahu, ako to už dlho robia tajné služby, ako sme sa dozvedeli z odhalení Edwarda Snowdena.

Ako sme (ne)cestovali v čase pandémie 2021: obmedzenia, lockdowny... čo nás ešte čaká?
Čím všetkým sme si doposiaľ prešli, sumarizuje de.euronews.com. COVID pasy zachránili letné dovolenky Od júla máme k dispozícii COVID pasy, ktoré nám majú uľahčiť cestovanie za predpokladu, že sme plne zaočkovaní, vyliečení z choroby alebo máme... Čítať ďalej
31 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Vytváranie vlastnej pravdy

Teraz vidíme, že finančný/farmaceutický/technologický komplex môže riadiť verejnú mienku prostredníctvom niekoľkých médií, a tak vytvárať vlastnú pravdu a definovať „stav vedy". A to na škodu nás všetkých.

Vyspelí spotrebitelia by už nemali využívať služby, ktoré uplatňujú cenzúru, a ktoré získali, alebo chcú získať monopolné postavenie. Mali by vyvíjať tlak na politikov, aby zabránili vzniku monopolov, a ak už vznikli, aby ich zrušili, dodáva na záver Peter F. Mayer.

(Medzititulky red. HD.)

Farmafirmám ide karta. Vďaka vakcínam zvyšujú zisky
Úspech vakcín spoločnosti Biontech podporuje nemecký farmaceutický priemysel. V roku 2022 očakáva prudký nárast predaja, informuje nemecký Der Stern. Nemecký farmaceutický priemysel očakáva vďaka silnému dopytu po vakcínach proti koronavírusu... Čítať ďalej
30 | 12 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Chcete nám pomôcť?

Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.