Politici robia z práva účelový bordel. Zákony majú byť zrozumiteľné občanom
11 | 11 | 2021 I Ján Papuga

Už niekoľko dní sa v parlamente hádajú o tzv. hodnotovej téme, ktorú predložila poslankyňa OĽaNO Anna Záborská. Ide o zákon, ktorý má čiastočne obmedziť motiváciu žien podstúpiť interrupciu. Je hrôzostrašné, kto a akými argumentmi o tomto rozhoduje v parlamente. Ako som už písal v článku

Priama demokracia - vôľa národa
Na aktuálnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky sa konajú rozpravy o tzv. hodnotových témach, ktoré sú už pravidelnou témou slovenského parlamentu. Z tých najvýraznejších by som spomenul práva pre homosexuálov a zákaz nedeľného... Čítať ďalej
07 | 10 | 2021 | Ján Papuga
, takéto témy by mali byť predmetom referenda. Spoliehať sa na sfanatizovaných politikov s rôznymi ideologickými presvedčeniami pri takejto závažnej a celoslovenskej téme sa rovná odovzdaniu rozhodovania do rúk hochštaplerov.

V súvislosti s touto témou mi však napadla iná myšlienka. O tom, ako veľmi zlé zákony sú na Slovensku. Nezrozumiteľné, nejasné a najhoršie je, že sú viacvýznamové. Veď preto sa u nás tak dobre darí právnikom, ktorým musia ľudia platiť veľké peniaze. Nie je pravda, čo sa tvrdí, že slovenská legislatíva je dobrá. V žiadnom prípade. A v rukách terajšej koalície je priam nebezpečnou zbraňou.

Už Ústava je nejednoznačná

Pozrime sa na jeden príklad zo stoviek príkladov. Nechcem vo svojom príspevku vyjadrovať svoj postoj k interrupciám. Na rozdiel od poslancov ho neviem vyjadriť tak jednoznačne a bohorovne. Ale súčasná diskusia o prerušení tehotenstva je dobrým ilustračným príkladom.  

"Normálne" fungovanie koalície: Hádky sú dôsledkom jej krízy
Hádky okolo návrhu zákona, ktorý predložila poslankyňa klubu OĽaNO Anna Záborská, pokračujú tretí deň za sebou. Podľa vyjadrenia odborníka pre Plus jeden deň dlhotrvajúce rozhodovanie svedčí o obrovskej kríze koalície. Návrh zákona o pomoci... Čítať ďalej
11 | 11 | 2021 | Ján Papuga

Poslanci, ktorí sú zástancami interrupcií, hoci v Záborskej návrhu nejde o ich zákaz, sa odvolávajú na Ústavu SR. Tam je písané toto: „Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.“ Zrejme táto formulácia je tá, ku ktorej sa odvolávajú tí, čo sú proti interrupciám. Zdalo by sa, že majú pravdu. No to by nemohla byť slovenská legislatíva. Spojenie „hodný ochrany“ prenáša celý tento odsek do situácie, ktorú môžeme obrazne vyjadriť: ani z voza, ani na voz. Zákonodarca sa nevedel rozhodnúť, preto tam dal formuláciu, ktorá roky rokúce spôsobuje konflikty, zdržuje parlament, vyvoláva vášne, traumatizuje spoločnosť. Akoby si tvorca tohto odseku povedal, necháme to na iných, ako to pochopia. A takto sa pristupuje k slovenskej legislatíve. Nechať v nej diery, ktoré vyvolajú mnohé problémy.

Vágne slovné spojenia spôsobujú právny chaos

Niet sa potom čo čudovať, že bežní ľudia ťahajú za kratší koniec, keď bojujú o svoje práva.  Sú odkázaní na vôľu toho, kto rozhodne, ktorá interpretácia zákona je správna, čo dané slovíčko znamená.

Tak nám (opäť) zabili referendum, pani Čaputová!
„Ktoré referendum, pani Čaputová ?“ Spýtal sa volič, neprestávajúc masírovať si kolená. Ja poznám dve referendá.To už Vami dávnejšie prekazené, v ktorom ste odignorovali vôľu viac ako 600 tisíc voličov. A potom poznám ešte pokus o referendum za... Čítať ďalej
10 | 11 | 2021 | Ivan Brožík

V súvislosti s interrupciami, teda Ústava nekáže chrániť život pred narodením. Iba ho odporúča chrániť, čo je vágne tvrdenie. A do zložitejších polemík by sme sa dostali, keby sme začali uvažovať, čo znamená život, kedy sa začína. Aj na to sú rôzne názory, preto nemožno vylúčiť, že život sa začína počatím alebo až narodením.  

Nedá sa to presnejšie formulovať?

Keby sme mali presnejšiu Ústavu založenú však na celospoločenskej zhode, možno práve prostredníctvom referenda, tak by mala byť formulácia v Ústave taká, že „Ľudský život sa ochraňuje od počatia.“ Alebo: „Ľudský život sa ochraňuje od narodenia.“ Všetky polovičné riešenia vytvárajú právny chaos, v ktorom sa nevyzná ten, komu zákony slúžia - bežný občan.

Študenti v uliciach: "Naše školy nie sú vaše firmy!"
"Naše školy nie sú Vaše firmy!" Aj takýto transparent držali študenti dnes, pred Univerzitou Komenského v Bratislave krátko pred 14:30 hodinou. Zhromaždili sa a majú namierené smerom k Národnej rade Slovenskej republiky, kde odznie časť toho, čo... Čítať ďalej
10 | 11 | 2021 | Gabriela Fedičová

A to som spomenul len jeden vysoko aktuálny príklad. V rukách súčasných zákonodarcov sa vystupňoval účelový bordel v práve.