HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Chmelár: Milujem Slovensko a existuje spôsob, ako zachovať lásku k vlasti

Podľa Eduarda Chmelára sú cyrilometodské oslavy najzneužívanejším štátnym sviatkom Slovenska. Zdroj: TASR

„Milujem Slovensko. A moja hlboká náklonnosť k nemu nepramení z nejakého prízemného pudu, ale z jeho dôkladného poznania a porozumenia jeho dejinám, kultúre, ľuďom.“ píše Eduard Chmelár vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Eduard Chmelár na sociálnej sieti zverejnil jeden zo svojich najemotívnejších príspevkov. Píše v ňom o láske k vlasti. „Tieto slová nepíšem preto, aby sme sa zacyklili v starých sporoch. Naopak, myslím si, že je spôsob, ako pri rozdielnosti názorov zachovať spoločnú historickú pamäť, súdržnosť spoločnosti a lásku k vlasti. Spôsob, ako sa zjednotiť na pozitívnom vlastenectve.“ dopĺňa Chmelár

Pri príležitosti výročia Deklarácie o zvrchovanosti SR čitateľom dáva na vedomie zoznam najdôležitejších miest. „Mal by ich navštíviť každý Slovák či Slovenka, ak sa nechce hanbiť za svoju úzkoprsosť, obmedzenosť a nevzdelanosť. Ide o miesta, na ktorých pochopíme, kto sme, odkiaľ prichádzame. Aké sú naše korene a špecifiká. Čo nás robí jedinečnými a v čom je naša hrdosť a sláva,“ píše Eduard Chmelár.

Chmelár: Je mi ľúto, že nikto dnes nevyznamená poctivo pracujúceho, statočného človeka

Skutočným vlastencom nemôže byť fanatik, ani snob

Podľa Chmelára vlastencom nemôže byť fanatik, ktorý nevie trafiť na správny Kriváň. Vlastencom nemôžu byť tí, ktorí preukázateľne nenávidia väčšinu obyvateľov Slovenska. Jeho rozmanitosť a jeho najhrdinskejšie historické skutky. „Nerozumiem ani tým, ktorí sa snobsky chvália, aké svetové metropoly a pláže už navštívili, ale ešte nikdy neboli v Tatrách. A pamiatky na Slovensku si viac váži UNESCO ako oni sami,“ vysvetľuje Chmelár.

Dva zakomplexované extrémy, nacionalizmus a nihilizmus spôsobujú podľa Chmelára tejto spoločnosti veľa problémov. A bránia v zrení, ktorého výsledkom má byť sebavedomý vyspelý národ. Odmieta zacyklenie v starých sporoch. Je presvedčený, že existuje spôsob, ako pri rozdielnosti názorov zachovať spoločnú historickú pamäť, súdržnosť spoločnosti a lásku k vlasti. A ako sa zjednotiť na pozitívnom vlastenectve.

Eduard Chmelár: Nedoštudovaní novinári prepisujú dejiny, ale históriu nemôžu zničiť

Zoznam najdôležitejších miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák a Slovenka

Eduard Chmelár sa pri zostavovaní zoznamu inšpiroval kameňom, ktorý má tvar pripomínajúci Slovenskú republiku.  Tvar kameňa je hrou prírody, ale pre Chmelára má veľký symbolický význam. Zoznam najdôležitejších miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák či Slovenka pripravil pri príležitosti výročia Deklarácie o zvrchovanosti SR.

Miesta, ktoré by malo poznať každé dieťa a každý občan Slovenskej republiky by ho mal navštíviť aspoň raz za život: Kriváň, Kráľova Hoľa, Poľana, Sitno, Devín, Bratislavský hrad, Nitriansky hrad, Spišský hrad, Myjava, Martin, Banská Bystrica, Košice.

Miesta, ktorých návšteva je znakom kultúrnej a občianskej vyspelosti: Veľký Choč, Zobor, Veľká Javorina, Babia hora, Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, Oravský hrad, Červený kameň, Banská Štiavnica, Levoča, Bardejov, Kežmarok

Miesta, ktoré z vás urobia znalca Slovenska: Gerlachovský štít, Klin nad Bodrogom, Hrb, Kremnické bane,
Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Vlkolínec, Drevené kostolíky na východnom Slovensku, hrob Ľudovíta Štúra v Modre, hrob Milana Rastislava Štefánika na Košariskách, hrob Alexandra Dubčeka v Bratislave, pamätník generálov Goliana a Viesta v Pohronskom Bukovci.

Obraz budúcnosti na ceste budovania antiľudského sveta (Valentin Katasonov)

Kostra nášho vlastenectva a základné piliere našej identity

Zoznam miesť by podľa Chmelára mala byť akási kostra nášho vlastenectva a základné piliere našej identity. Leto roku 2021 môže byť kvôli sprísneným opatreniam na hraniciach vlasteneckým letom.

„Ukážte ich svojim deťom, priateľom a všetkým, ktorí chcú pochopiť, čo je to Slovensko a kde sa písali jeho najslávnejšie dni. Môžete to poňať ako letnú hru, ale aj ako záväzok byť naozaj dobrými vlastencami v tom najčistejšom zmysle slova. Tak, ako každý dobrý kresťan by mal ísť aspoň raz za život do Ríma a moslim do Mekky, Slováci a Slovenky by mali poznať Kráľovu hoľu, Nitriansky hrad či Memorandové námestie v Martine.“ Dodáva v závere príspevku. A zároveň pripája aj výzvu, aby ten, kto miesta zo zoznamu navštívi, zverejnil fotografiu a označil: #dobrevlastenectvo1 #dobrevlastenectvo2 #dobrevlastenectvo3

Sprostá vražda v pivnici, alebo nenávisť boľševickej luzy voči aristokracii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info