HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zadržanie bieloruského blogera bola „jedinečná operácia!“, oceňuje veterán špeciálnych služieb

Na archívnej snímke z 26. marca 2017 bieloruská polícia zatýka novinára Ramana Prataševiča v Minsku. / TASR (AP)

„Ide o prvé takéto riešenie v histórii špeciálnych služieb. Je to prvýkrát, čo som také niečo videl,“ povedal uznanlivo prezident veteránov ruskej protiteroristickej jednotky Alfa Sergej Gončarov. Uviedol Profile.ru.

Podľa prezidenta Medzinárodného združenia veteránov ruskej protiteroristickej jednotky Alfa Sergeja Gončarova vykonali bieloruské bezpečnostné sily jedinečnú operáciu s cieľom zadržať blogera a zakladateľa kanálu Nexta Telegram Romana Protaseviča na letisku v bieloruskom Minsku.

Lietadlo spoločnosti Ryanair letelo pôvodne na trase z gréckych Atén do litovského Vilniusu. Nečakane však od bieloruských vzdušných orgánov prijalo signál o možnej hrozbe.

V oblasti Lida bolo preto nasmerované na núdzové pristátie v Minsku. Tam „bieloruskí špecialisti“ prehľadali všetkých cestujúcich a skontrolovali im batožinu. „Medzitým“ bieloruské protiteroristické jednotky zadržali aj niektorých predstaviteľov opozície. Vrátane zakladateľa kanálu Nexta Telegram Romana Protaseviča.

Nútené pristátie lietadla s novinárom na palube: „Je to bezprecedentný čin štátneho terorizmu“

Ako uviedol Telegram kanál TUT.BY, posádka lietadla bola bieloruským riadením letovej prevádzky informovaná o možnom ohrození bezpečnosti na palube. Dostala preto pokyn presmerovať lietadlo na najbližšie letisko. Ním bol „zhodou okolností“ Minsk.

„Tvorivé riešenie“, uznal ruský veterán

Veterán špeciálnych ruských jednotiek Alfa Sergej Gončarov pre agentúru RIA Novosti uviedol, že ide o prvú takúto „kombináciu“ v histórii špeciálnych služieb. „Je to prvýkrát, čo som také niečo videl,“ povedal.

Lietadlo „bez ujmy“ doletelo do Litvy

Ako je už známe, 23. mája 2021 bolo lietadlo spoločnosti Ryanair nútené núdzovo pristáť v bieloruskom Minsku kvôli bližšie nešpecifikovanému ohrozeniu. Neskôr tieto informácie neboli potvrdené.

Prezident Zelenský obvinil vlastných: Za vraždou ruského novinára Šeremeta mohla stáť ukrajinská kontrarozviedka

Na palube lietadla bol ale i zakladateľ Telegram kanálu Nexta, ktorého bieloruské úrady považujú za extrémistu. Zároveň na Telegrame pôsobí aj ako hlavný redaktor kanálu Bieloruský mozog.

Protasevič je v Bielorusku obvinení zo závažných trestných činov vrátane organizovania hromadných nepokojov. Hrozí mu až 15 rokov väzenia.

„Zadržané“ lietadlo už bez Protaseviča, jeho priateľky a tiež ďalších štyroch cestujúcich opustilo Minsk a neskôr bezpečne pristálo v Litve.

Izrael nie je demokracia (Michael Sfard)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info