HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pentagon poslal ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Planujú zaútočiť na Irán?

Ilustračný obrázok

Úradujúci šéf Pentagonu obhajoval nasadenie ďalších 1000 vojakov na Blízkom východe, pričom sa opieral o „spoľahlivé a dôveryhodné“ správy o nedávnych útokoch na ropné tankery v Perzskom zálive, z ktorých Washington obviňuje Irán.

Americký minister obrany Patrick Shanahan vyhlásil, že schválil žiadosť amerického Centrálneho veliteľstva (CENTCOM) o zvýšenie ozbrojených síl na „riešenie vzdušných, námorných a pozemných hrozieb na Blízkom východe“.

USA od začiatku mája neustále posilňujú svoje vojské jednotky v regióne. Washington poslal do tejto oblasti aj batériu rakiet Patriot a bombardérov, schopných niesť jadrové zbrane a skupinu lietadlových lodí, ktorá má v súčasnosti okolo 1500 vojakov. Dôvodom je údajne rastúca hrozba z Teheránu. Washington za posledné dva mesiace obvinil Irán z mnohých incidentov v regióne. Teherán tieto obvinia ostro popiera.  

VIEME AKO PRVÍ: USA plánujú „taktický útok“ na Irán v reakcii na „tankerový útok“

Nedávna správa, citujúca zdroje OSN v New Yorku, tvrdila, že Washington uvažuje o začatí „ taktického útoku na Irán “ v odplate na útok z 13. júna na dva zahraničné tankery v Ománskom zálive.  

Pentagon tvrdí, že „dokázal“ vinu Iránu za útoky na tankery. Tentokrát už vo farbe

Samotné vyhlásenie prichádza len niekoľko hodín potom, čo Pentagon vydal nové snímky, ktoré majú dokázať vinu Iránu z incidentu, ktorý poškodil japonský tanker „Kokuka Courageous“ a nórsky „Front Altair“. Z videozáznamu nie je možné rozpoznať žiadne insígnie, vlajky alebo názvy plavidiel.

Irán vyvrátil všetky obvinenia z jeho účasti na incidentoch a popiera svoju účasť. Zároveň poukazuje na obrovský počet „fiktívnych operácií“, ktoré uskutočnili USA na podporu svojich záujmov po celom svete.

Všetci sa iba prizerajú ako USA terorizujú Irán

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info