HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

„Podozrivý nebude zisťovať, čo sa spáchalo“, hovorí Irán o „útokoch“ v Ománskom zálive

oil tanker fired
Ilustračný obrázok

Iránsky minister zahraničných vecí, Javad Zarif označil údajný útok na dva japonské ropné tankery v Ománskom zálive za „podozrivé“. Tie sa objavili v rovnakej chvíli, ako do Teheránu prišiel japonský premiér Šinzo Abe, na “veľké” rozhovory.

Zarif vyjadril svoje pochybnosti o útokoch na svojom Twitteri a poznamenal, že dnes sa odohrali incidenty na dvoch japonských lodiach z ktorých jedna bola údajne zasiahnutá torpédom. Incidenty sa stali presne vo chvíli, keď sa Abe posadil k „rozsiahlej a priateľskej“ diskusii s iránskym najvyšším vodcom, Ayatollahom Ali Khameneiným.

“Podozrivý by nezačal zisťovať, čo stalo dnes ráno.” uvádza Zarif vo svojom tweete a dodal, že je „nevyhnutné“, aby pokračovali regionálne rozhovory, ktoré navrhuje Teherán a ktoré by mali byť zamerané na znižovanie napätia v Perzskom zálive.

Irán povedal, že zachránil 44 námorníkov z dvoch tankerov s názvom Front Altair a Kokuka Courageous. Jeden z nich bol údajne zasiahnutý torpédom, ale neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie tejto verzie.

V máji sa na pobreží Spojených arabských emirátov odohrali až štyri incidenty na ropné tankery, pričom akékoľvek podrobnosti o týchto incidentoch sú doposiaľ zahalené tajomstvom. Poradca Bieleho domu John Bolton vtedy zvalil vinu za napadnutie na Irán, ale Washington doteraz neposkytol žiadne dôkazy o spoluúčasti.

Hlavný denník o tom informoval 29. mája 2019

Bolton: Za útokmi na tankery je takmer s istotou Irán

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info