VALLO IDE OBSADZOVAŤ MESTSKÉ PODNIKY: Poznáme prvé mená! (AKTUALIZOVANÉ)
18 | 06 | 2019 I TASR, Alexander Adamecký

Primátor Bratislavy Matúš Vallo už vie, koho navrhne na čelo mestských podnikov a organizácií Dopravný podnik Bratislava, Odvoz a likvidácia odpadu, Bratislavská vodárenská spoločnosť a Mestské lesy v Bratislave. Posledné slovo však budú mať bratislavskí mestskí poslanci. Vallo to oznámil v utorok na tlačovej konferencii.


Primátor sa stotožnil s odporučeniami výberovej komisie.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) by mal viesť Martin Rybanský, ktorý doteraz pôsobil v DPB ako riaditeľ divízie autobusov.
Podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) by mal viesť Martin Maslák, ktorý je manažérom pre alternatívne palivá a suroviny v spoločnosti CEMMAC a.s..

Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS) by mal viesť Peter Olajoš, ktorý pôsobil v Západoslovenských elektrárňach. Aktuálne v pôsobí v spoločnosti Garrett Motion.

Šéf Mestských lesov v Bratislave (MLB) by mal byť Matej Dobšovič, ktorý aktuálne pôsobí v spoločnosti DXC Technology.

O týchto menách rozhodnú mestskí poslanci na júnovom mestskom zastupiteľstve.

MATOVIČ REAGUJE: Je to zlomyseľnosť! O odchode poslancov sa dozvedel 10 minút pred tlačovkou (VIDEO)
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič dnes vystúpil na tlačovej konferencii spolu so Zlaticou Kušnírovou, matkou zavraždenej Martiny Kušnírovej. Tá verejne podporila Matovičovu novú platformu, ktorú nazval Odvážne. Čítať ďalej
18 | 06 | 2019 | Roman Suchý


"Procesu výberových konaní aj samotného výberu navrhnutých osôb úplne dôverujem, preto predložím na schválenie mestskému zastupiteľstvu práve tieto mená kandidátov," vyhlásil Vallo.

Deklaruje, že nové vedenie mesta pripravilo jasné pravidlá viackolového výberu, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo, do výberových komisií boli oslovení odborníci a že samospráva informovala o postupe celého procesu transparentne. "Myslím si, že aj verejnosť nášmu spôsobu výberu dôverovala, keďže sa do výberových konaní prihlásilo viac ako 100 uchádzačov," spresnil primátor.

Záverečné kolo výberu s odporúčanými kandidátmi bolo podľa jeho slov otvorené a okrem mestských poslancov sa na ňom mohla zúčastniť aj verejnosť, ktorá mohla tiež klásť kandidátom otázky. "Trúfam si povedať, že takto transparentný výber na riadiace pozície v mestských podnikoch sa v Bratislave doteraz neuskutočnil," tvrdí Vallo.

Priznáva však, že akýkoľvek výber, aj ten najtransparentnejší, sa raz stane predmetom spochybňovania. "To je fakt, ktorému sa nedá vyhnúť a, samozrejme, že sme s tým počítali," dodal.

MIMORIADNA SPRÁVA: Remišová opúšťa OĽaNO, spolu s ňou odchádzajú aj ďalší štyria poslanci
Poslankyňa Veronika Remišová spolu s ďalšími poslancami opúšťa OĽaNO, informuje Denník N. Čítať ďalej
18 | 06 | 2019 | Roman Suchý


Aby nevyšli v ústrety tlakom na možné ovplyvnenie členov výberových komisií, podľa primátora postupovali celý čas otvorene a striktne podľa pravidiel schválených mestskými poslancami.

"Nebudem sa ako primátor vyjadrovať k jednotlivým kandidátom, prečo boli do záverečného kola vybratí práve títo, a prečo nie iní. Sám som bol mimo celého procesu, ktorý bol v plnej zodpovednosti výberových komisií. Nepochybujem o tom, že si svoje rozhodnutia jednotlivé komisie a jej členovia vedia zdôvodniť," ozrejmil Vallo.

Danko v prezidentskom paláci. O čom diskutoval s novou prezidentkou Čaputovou? (VIDEO)
Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že jej prvé stretnutie s predsedom parlamentu Andrejom Dankom bolo "konštruktívne". Plánuje sa s ním stretávať na pravidelnej báze aj v budúcnosti. Čítať ďalej
18 | 06 | 2019 | Roman Suchý


Mestský poslanec Jakub Mrva, ktorý bol členom výberovej komisie pre MLB, skonštatoval, že má plnú dôveru k menám, ktoré jednotlivé komisie vybrali. Podotýka však, že konečné rozhodnutie a zodpovednosť bude mať mestské zastupiteľstvo.

Celý proces výberu finálnych kandidátov však vníma ako transparentný, s väčšou kontrolou verejnosti. "Chodilo množstvo mailov, zaručených i nezaručených informácií, ktoré sme hodnotili a všetkými sme sa zaoberali," deklaruje Mrva.

Na čelo MLB podľa jeho slov hľadali človeka, ktorý dokáže skĺbiť rekreáciu, ochranu prírody i lesné hospodárstvo. "Hľadali sme človeka, ktorý bude schopný komunikovať aj s verejnosťou a orgánmi štátnej správy, ktoré vstupujú do procesu komunikácie s mestskými lesmi, a bude vedieť viesť a motivovať zamestnancov v tejto organizácii," priblížil.

NAŽIVO: Pellegrini po rozhovore s Čaputovou. Riešili aj voľbu generálneho prokurátora
Slovenský premiér Peter Pellegrini je dnes druhým hosťom v prezidentskom paláci, ktorý mal tú česť viesť rozhovor medzi štyrmi očami s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Čítať ďalej
18 | 06 | 2019 | Roman Suchý


Riaditeľ bratislavského magistrátu Ctibor Košťál, ktorý bol predsedom výberovej komisie pre BVS, povedal, že situácia v bratislavských vodárňach je vážna a ekonomické výsledky firmy sú zlé. Je tam podľa neho aj nevýhodná zmluva s dcérskou firmou BVS, spoločnosťou Infra Services. "Hľadali sme krízového manažéra, ktorý bude mať odvahu pustiť sa do boja a vyviesť akciovú spoločnosť zo zlej situácie," uviedol.

Členovia výberovej komisie pre OLO uviedli, že vybrali kandidáta, u ktorého vedia bezpečne zaručiť, že nie je napojený na žiadne skupiny a záleží mu na dobrom a novom spracovaní odpadov. "Vybrali sme odborníka s čistou integritou," uviedli.

Výberová komisia pre DPB priblížila, že sa na konci rozhodovala medzi dvoma kandidátmi. "Bol vybratý najlepší, ale nie krízový manažér. Manažér, ktorý má kvality, integritu a zabezpečí kontinuitu," vyhlásila komisia.

PRÁVE TERAZ: Polícia vykonáva domové prehliadky, vo veci je sledovanie novinárov
Policajti momentálne vykonávajú v Bratislave, Senci a v Prievidzi domové prehliadky pre podozrenia zo sledovania novinárov. Informujú o tom na sociálnej sieti. Čítať ďalej
18 | 06 | 2019 | TASR