HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Tódová a Čikovský čelia stíhaniu z ohrozenia dôvernej skutočnosti

Peter Tóth a Monika Tódová / Fotokoláž (via Facebook self)

Vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III. František Spusta obvinil novinárov Moniku Tódovú a Konštatnína Čikovského z Denníka N z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, a to formou spolupáchateľstva, píše denník N.

Denník N je dlhodobo známy tým, že získava dôverné informácie, nie celkom zákonným spôsobom. Často krát je to na hranici zákona a ukazuje sa, že takéto konanie sa už dostalo aj za jeho hranicu.

Tódová s Čikovským vyzradili identitu utajeného svedka Petra Tótha, ktorý bol hlavným svedkom v kauze zavraždeného novinára Jána Kuciaka s jeho snúbenicou Martinou. Tóth vyšetrovateľom priniesol takmer všetok dôkazový materiál, ktorý usvedčoval Kočnera z objednávky vraždy.

V tom čase sa o podiele Kočnera na vražde Jána Kuciaka so snúbenicou len špekulovalo. Ešte stále sa v tom čase aktívne pracovalo s teóriou o prepojení na taliansku mafiu n’Drangheta a rodinu Vadalovcov z východu Slovenska. V rukách polície však už bola Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó, ktorých zadržali koncom septembra 2018.

Fico už neverí slovenskému mainstreamu. Tlačovku robí pre české médiá

Redaktori denníka N však išli až za hranu zákona a meno utajeného svedka vyzradili, čím priamo ohrozili nie len jeho život a život jeho rodiny, ale aj samotné vyšetrovanie vraždy. Medzi dôkazmi od Tótha boli totiž najmä Kočnerove mobilné telefóny, na ktorých bola zálohovaná jeho komunikácia v aplikácii Threema.

Zverejnením tejto informácie novinári podľa vyšetrovateľov spáchali prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, a to formou spolupáchateľstva.

Neskôr sa denník N na tieto dôkazy odvolával, pričom Tótha ako svedka spochybňovali. Napokon súd obvinených Kočnera so Zsuzsovou neodsúdil, čo mainstream neprijal a spochybňoval rozhodnutie súdu. Ten rozsudok odôvodnil najmä pochybnými dôkazmi. Súdu predsedala blízka priateľka Moniky Tódovej, sudkyňa Pamela Záleská. V pléne ju však prehlasovali jej dvaja kolegovia.

Vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu teraz čelia teda dvaja hlavní novinári, ktorí vynášali dôverné informácie zo spisu a z vyšetrovania. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči redaktorke Denníka N Monike Tódovej a taktiež zástupcovi šéfredaktora tohto denníka Konštantínovi Čikovskému už minulý utorok.

Vyšetrovateľ tvrdí, že odhalením Tóthovej identity ako utajeného svedka mohlo dôjsť k ohrozeniu jeho bezpečnosti „nakoľko v čase, keď obvinení publikovali vyššie uvedený článok, nikto nevedel a ani nemohol vedieť, koľko potenciálnych komplicov vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je ešte na slobode“.

Tóth celý priebeh svojej spolupráce s políciou, ako aj s Kočnerom popísal vo svojej knihe Satan teší ma. Odhaľuje v nej aj pozadie špinavých a intrigánskych praktík nie len v slovenskej politike, ale najmä v médiách a medzi novinármi. Tóth je bývalý novinár denník SME, neskôr riaditeľ kontrašpionáže Slovenskej informačnej služby (SIS) a teraz prevádzkovateľ a prispievateľ sojho spravodasjkého portálu Ďateľ.

Ďateľ nakladá nemenovanému činiteľovi ako prasaťu do hranta

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info