HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

„Veľká hra“ pod maskou covid hystérie (Alexander Dugin)

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Komentár Alexandra Dugina (Tsargrad.tv)

Rusko a Čína sú spoločne viac než rovnocenným súperom USA a NATO. Na pozadí „covid divadla“ hrajú mocnosti „Veľkú hru“.

USA už podľa všetkého stratili úlohu „svetového šéfa“. Stojí proti nim Rusko so svojou armádou, nezávislou zahraničnou politikou a kontrolou významného podielu svetových energetických zdrojov. Druhým protivníkom USA je Čína so svojimi finančnými a ekonomickými schopnosťami. Táto „opozičná dvojjedinosť“ dnes znamená „trojpólový svet“. Sme svedkami „Veľkej hry“ dejín.

Od studenej vojny k svetovej „trojčlenke“

Hlavným obsahom modernej medzinárodnej politiky je zložitý prechod od celosvetovej vlády USA, ktorá vznikla v 90. rokoch minulého storočia rozpadom Sovietskeho zväzu, k „viacerým“ hráčom. Proces trvá už viac ako 20 rokov. Počnúc útokom na Dvojičky v New Yorku.

„Iskrivé“ okamihy medzi Ruskom a USA v Ženeve. „Prečo o tom nepísali naše médiá?“ pýta sa Iza Bela

Putinove reformy vrátili Rusku krok za krokom stratenú silu. A ruský, teda „euroázijský svetový pól“ začal získavať viditeľné črty.

Lenže. K tomu, aby bolo Rusko USA rovnocenným partnerom, podobne ako Sovietsky zväz, ešte „čosi“ chýba. Zrútenie ZSSR a strata polovice územia a počtu obyvateľov kedysi zjednoteného štátu, sa muselo zákonite prejaviť na sile „nového“ Ruska.

Preto Čína. S využitím „výhod“ vlády jednej strany sa aktívne podieľa na hospodárskej globalizácii. Stále ale „v záujme“ Číny.

Kedykoľvek Západ požadoval politické reformy, Čína reagovala mimoriadne tvrdo. A tým si upevnila svoju pozíciu.

Ruská armáda a čínske financie

Úlohy Ruska a Číny sú vo vznikajúcej „viacpolarite“ jasne rozdelené. Rusko sa javí ako vojenská mocnosť a dodávateľ energetických zdrojov.

O nových spôsoboch boja proti „domácemu terorizmu“ (Vladimír Prochvatilov)

Preto je dnes Rusko silným hráčom. Vďaka armáde, nezávislej zahraničnej politike a kontrole významného podielu svetových energetických zdrojov. To je to, za čo Rusko „vďačí“ Putinovi.

Čína z hľadiska vojenskej stratégie stále výrazne zaostáva za USA i Ruskom. Ale v ekonomike a v oblasti financií sa naopak sebavedome stala druhou ekonomikou na svete. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa čoskoro stane prvou. To znamená, že postavenie nezávislého pólu v čínskom prípade spočíva na ekonomickej sile.

V jednote je sila

Jednotlivo sú Rusko aj Čína stále slabšie než USA a krajiny NATO dokopy. Ale spolu im už dokážu konkurovať.

A odtiaľ pochádza protiruská a protičínska hystéria v USA i EÚ. „Pánom sveta“ sa situácia pomaly vymyká spod kontroly. Musí to byť bolestivé. A ťažko sa s tým učí žiť. To vysvetľuje rastúce napätie v medzinárodných vzťahoch.

Tradičné hodnoty si zachovajú. Manželstvá homosexuálov v Rusku nepovolia

A túto novú situáciu už neovplyvní ktorýkoľvek prezident USA. Či už realista Donald Trump alebo liberálny globalista Joe Biden. Chod dejín a nevyhnutný prechod od jedného svetového policajta v podobe USA do novej „trojčlenky“ to už ťažko zastaví.

Zábava“ začína

Až tu však začína ozajstná zábava. Neochota uznať potrebu niekoľkých centier moci zo strany USA a ich „pánov“ vedie nevyhnutne k celosvetovému konfliktu.

Pokiaľ budú Rusko a Čína silné, všetko sa obmedzí na šarvátky miestneho pohraničného významu. Každá „globálnejšia“ chyba oboch „nových“ svetových policajtov ale môže mať osudové následky pre celkovú rovnováhu.

Treba opäť „oslobodiť Európu“

Je v záujme Ruska aj Číny pokračovať v budovaní sveta, kde je moc sústredená na viacerých miestach. Teda nielen na novej „trojčlenke“ krajín USA-Rusko-Čína.

Obraz budúcnosti na ceste budovania antiľudského sveta (Valentin Katasonov)

Rusko a Čína musia aj vo vlastnom záujme podporovať vznik nových pólov sily. A to v Indii, islamskom svete, Latinskej Amerike, Afrike a priznajme si i Európe. Tej jednoducho treba bohužiaľ znova pomôcť „oslobodiť“. Tentoraz od závislosti od „pánov sveta“ na druhej strane Atlantiku.

„Hra o svet“

Dnes nejde o opakovanie niekdajšej „Veľkej hry“ medzi Britským impériom a Ruskom v 19. a na začiatku 20. storočia. Toto je oveľa väčšia hra. Toto je hra o celý svet.

A nič na tom nemení ani skutočnosť, že ju pre covid hystériu vníma len málokto. Človek je totiž vystrašený „vražedným“ koronavírusom.

Sankcie západu proti Bielorusku – krytie tlaku na Rusko (Igor Novický)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info