Slovenský spisovateľ, básnik a dramatik hľadá stratenú slovenskú žurnalistiku
13 | 07 | 2021 I Ivan Brožík

"Keď novinárov tlačí čas a predpojatosť, čo všetko im vyletí z úst a spod prstov!" Povzdychol si v úvode svojho textu Mikuláš Kočan. Spisovateľ vyjadruje hlbokú skepsu nad úrovňou slovenských médií, ich predpojatosťou, ovplyvniteľnosťou a často až hlúposťou. Cnie sa mu "po žurnalistike, ktorá kladie otázky. Na rozdiel od médií, ktoré kladú odpovede. Našťastie, zatiaľ iba predvarené." (Citát Mikuláš Kočan)


"Ľudovej múdrosti Trikrát meraj a raz rež! sa nedržala ani autorka nasledujúceho výroku. „Nech rozsudok (nad Dušanom Kováčikom – pozn. aut.) bude akýkoľvek, Smer má vážny šrám a spochybnenú povesť.“" Píše osobnosť slovenskej tvorby, Mikuláš Kočan na webe noveslovo.sk.  (Pozna red. HD - citát pochádza z titulu Pravda.sk, 10. 7. 2021).
Chybička sa votrela, slečna redaktorka!

"Autorke akosi ušlo, že Dušan Kováčik sa stal šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2004 počas vlády Mikuláša Dzurindu a za ministra spravodlivosti Daniela Lipšica." Pripomína Mikuláš Kočan medzeru vo vedomostiach novinárky. Alebo - zámernú dezinformáciu z jej strany, čo by bolo ešte horšie ako zlé.

"Vtedajšia parlamentná väčšina SDKÚ-DS, SMK, KDH a ANO by sotva akceptovala smeráckeho nominanta na čelo novozriadeného ÚŠP. Kováčik ako koaličný kandidát prešiel parlamentom naprieč politickým spektrom, keď od 138 prítomných poslancov získal 118 hlasov. Naprieč politickým spektrom prešiel aj za Ficových vlád v roku 2009 (139 – 117) i v roku 2014 (118 – 92)" , faktograficky pripomína Mikuláš Kočan.
Propaganda vyčkáva, ako prekrútiť v príhodnom okamihu fakty

A dovtedy ich radšej zamlčí. "Niektoré podnety premerajú médiá aj tisíckrát. Spredu aj odzadu. Zhora aj zdola. Za svetla aj za tmy. Ako čerstvú správu Európskej komisie, že „súdnictvo na Slovensku je druhé najmenej nezávislé“. (teraz.sk, 10. 7. 2021).

"Tak sme vylepšovali dôveryhodnosť justície, až sme pošramotili jej nezávislosť... Také nelichotivé vysvedčenie vyvolá mediálnu grilovačku a prehluší každú tlačovku. Nech by ju zvolal ktokoľvek a o čomkoľvek!" vracia sa k nie dávnej vážnej informácii Mikuláš Kočan, no z mediálnych informácií o nej vyvodzuje vskutku trefný záver.

"Médiá sa zrejme ozvú, keď nájdu fintu, ako na zdvihnutý prst Bruselu navliecť Kočnerove esemesky s niekoľkými sudcami či prokurátormi. Aby sa domáce publikum nasýtilo a ministerka spravodlivosti ostala celá. Veď kto, ak nie Mária Kolíková, vie zabezpečiť, aby súdy úspešne zavŕšili, čo sa začalo zatýkaním korupčníkov v priamych prenosoch a za potlesku ulice." Vysvetľuje na webe noveslovo.sk Mikuláš Kočan.

Jozef Šátek o médiách, ktoré z nadradenej nevedomosti maria vyšetrovania a rozhodnutia súdov
Sme na Slovensku. Tu nemusí mať nikto vzdelanie na to, čím sa živí. A kto ho má, toho ignorujú. Sú predsa múdrejší. Vrátane nevzdelaných novinárov bez príslušnej praxe, životných skúseností, zato však s nadmierou osobných politických a... Čítať ďalej
09 | 07 | 2021 | Ivan Brožík

Politická poloslepota médií či priam zamlčovanie im sa politicky nehodiaceho

"Médiá sa pustili do Roberta Fica a Igora Matoviča, že osočili prezidentku zo zmarenia referenda. Ale nad kolegom zo spriateleného SME prižmúrili oko. Nebol k nej bohvieako galantný. „Zbytočnou špiritizáciou po výroku súdu si to prezidentka pokazila. Prejavila neschopnosť vzdorovať populistickej vlne.“ (komentare.sme.sk, 8. 7. 2021)"

"Pretaktizované médiá sa potom čudujú, že keď príde na lámanie chleba, napríklad k pandémii, ulicu začnú priťahovať a názorovo rozkladať konšpiračné zdroje. A roboti s notebookmi a mikrofónmi vypliešťajú oči, ako ich mediálnu automatizovanú veľkovýrobu prekonáva produkcia takmer na kolene..." Dodáva vysvetľujúco spisovateľ Kočan.

Nastavovanie zrkadiel

"Autorka, ktorá zabudla za čej vlády vznikol Úrad špeciálnej prokuratúry a kto bol jeho prvým šéfom, nezabudla pripomenúť, že kauza Dušana Kováčika „nám nastavuje zrkadlo. Ak sa doň nepozrieme, nebudeme sa vedieť zmeniť k lepšiemu.“ (Pravda.sk, 10. 7. 2021)"

Podľa Kočana "zrkadlo nám nastavil už Víťazný február 2020. Keď vojnu oligarchii vyhlásili oligarchovia na čele koaličných strán.Vojnu mafii raňajkujúci alebo dovolenkujúci s mafiánmi. Vojnu zlodejom vykrádači diplomoviek. Vojnu daňovým podvodníkom podvodníci s premlčaným alebo dodatočne vyrovnaným daňovým kiksom.."
Médiá vidia a počujú veľmi účelovo

"To jsou paradoxy,“ povzdychol by Václav Havel." Píše na webe noveslovo.sk Mikuláš Kočan a pokračuje.

Podľa neho Havel by vzdychol "nad tým, koho médiá v rukách oligarchov vyložili na piedestál a chránia ako patrónov Zmeny a Očisty. A tak nemajú čas opýtať sa, či ulica výkrikmi proti korupcii neprekrikuje frustráciu zo života od výplaty k výplate a z rastúcich sociálnych rozdielov, ale najmä z nemožnosti zásadnej zmeny. Od koreňa. Ukázalo sa totiž, že neviditeľnej ruke trhu je fuk, či jej po voľbách nastokne snubný prstienok nápadník sprava alebo zľava."

"Nie div, že posivenému svedkovi sa zacnelo po žurnalistike, ktorá kladie otázky. Na rozdiel od médií, ktoré kladú odpovede. Našťastie, zatiaľ iba predvarené." Končí svoju úvahu na webe noveslovo.sk spisovateľ a dramaturg, človek znalý problematiky "slova", Mikuláš Kočan.

(Medzititulky red. HD.)

Juraj Draxler: Výsledkom práce mediálnych fanatikov je zjazvená spoločnosť
Nájdu sa osobnosti, ktoré nemajú obavu či neváhajú pomenovať javy v našej spoločnosti pravým menom. "Jednoducho, čistá novinárska a aktivistická hlúposť ťažko krajinu poškodila, najmä školstvo." Citát Juraj Draxler Čítať ďalej
28 | 06 | 2021 | Ivan Brožík