HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Chybná reakcia Ruska v Čiernom mori mohla prerásť do svetovej vojny

Ilustračný obrázok © Shutterstock

„Britská loď by zrejme po priamom zásahu nešla ku dnu ihneď. Jej zbrane mohli potopiť niekoľko ruských lodí. Krajiny NATO by to určite nenechali len tak. A na ruskej strane by sa zapojila celá Čiernomorská flotila,“ analyzuje možný krízový scenár plukovník Viktor Baranec. Uviedol Nation-news.ru.

„Vstup britského torpédoborca Defender do ruských vôd pri pobreží Krymu bol zámernou provokáciou. Incident mohol pokojne prerásť do svetovej vojny,“ myslí si ruský plukovník Viktor Baranec.

Torpédoborec britského námorníctva Defender jednoznačne porušil medzinárodné námorné právo vstupom do ruských teritoriálnych vôd neďaleko mysu Fiolent pri pobreží Krymského polostrova.

Stíhačka F-35C Stealth: Budúca zbraň amerického námorníctva

Vojenský expert a spolupracovník Komsomolskej pravdy objasnil skutočné motívy „invázie“ britskej lode do ruských výsostných vôd. Zároveň načrtol, k čomu by unáhlená odpoveď ruskej obrany mohla za istých okolností viesť. Baranec považuje operáciu torpédoborca za plánovanú provokáciu.

Rusko prešlo „testom rozvážnosti“

„O tom nemožno pochybovať. Išlo o plánovanú provokáciu, ktorej účelom bolo otestovať reakciu Ruska. Tak vojenskú, ako aj politickú. Cieľom bol prieskum a snaha zistiť umiestnenie našich pobrežných obranných komplexov. Zároveň chcela Británia ukázať, že neuznáva Krym ako súčasť Ruska,“ objasnil vojenský expert.

Podľa Baranca mohol byť pokojne tento nerozvážny krok Veľkej Británie podnetom pre rozsiahly vojenský konflikt v čiernomorskom regióne. Ak by Rusko reagovalo na porušenie územných hraníc ostrou paľbou na britskú loď, konflikt by zrejme prerástol do skutočnej vojny.

Slobodomurári sú už len krok k ovládnutiu celého sveta (Alexander Dugin)

Nevinná prestrelka“ mohla skončiť svetovou vojnou

„Nastal by skutočný boj. A kto vie, ako by sa skončil. Britská loď by zrejme nešla ku dnu ihneď. Isto by nejaký čas odolávala a bránila sa. Jej zbrane by pokojne mohli potopiť niekoľko ruských hliadkovacích lodí. Tento na prvý pohľad nevinný konflikt mohol prerásť do regionálnej vojny. Krajiny NATO by to určite nenechali len tak. Majú predsa v oblasti viac než 30 lodí. Na ruskej strane by sa, samozrejme, zapojila celá Čiernomorská flotila,“ analyzuje krízový scenár, do akého sa situácia mohla vyvinúť, plukovník Baranec.

Vojenský expert ide vo svojich úvahách ešte ďalej. Ruské velenie by, prirodzene, poskytlo Čiernomorskej flotile potrebnú podporu. Do regiónu by zrejme vyslalo Kaspickú flotilu a strategické letectvo. Vojenský konflikt by tak mohol veľmi rýchlo prerásť do svetovej vojny.

Európska komisia diskredituje celý európsky projekt (Malte Fischer)

„Pokiaľ ide o Britov, tvária sa ako neviniatka. Je to veľmi pokrytecké, keď tvrdia, že išlo o chybu. Bol to zámerný vpád do námorných vôd Ruskej federácie,“ upozornil Baranec.

Briti sa zamotali do vlastných „verzií nehody“

Na nedôveryhodnosť londýnskych verzií týkajúcich sa „nehody“ s torpédoborcom v Čiernom mori poukázal i ďalší ruský vojenský expert Alexej Leonkov. Poznamenal, že britské úrady a tamojší novinári poskytujú rôzne navzájom si odporujúce verzie udalosti, ktorá sa stala pri pobreží Krymu.

O amerických továrňach na smrť (Vladimír Prochvatilov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info