fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Briti vyvíjajú Covid pasy, ktoré rozpoznajú vašu tvár. Nastanú Orwellovské časy?

Ilustračné foto / Breitbart

Technické firmy financované britskou vládou vyvíjajú systémy rozpoznávania tváre, ktoré by mohli súkromné ​​podniky, ako sú pohostinstvá, používať ako očkovacie pasy proti koronavírusu, informuje portál Breitbart.

Schéma vyvinutá technologickými spoločnosťami iProov a Mvine – ktoré dostali vládny grant vo výške 75 000 libier – by umožnila používať softvér, ktorý by pred vstupom do miestnosti porovnával tváre s databázami očkovania a testovania na koronavírus.

Generálny riaditeľ spoločnosti iProov Andrew Bud  pre The Times uviedol, že iné systémy pasov vakcín sú v porovnaní s technológiou rozpoznávania tváre neúčinné.

„Kto stojí vo dverách krčmy, bude musieť naskenovať certifikát, prečítať meno a dátum narodenia, potom požiadať osobu o doklad totožnosti, skontrolovať, či meno a dátum narodenia na doklade totožnosti sú rovnaké, zaostriť na fotografiu na doklade totožnosti a potom sa uistiť, že osoba pred ním je totožná s fotkou,“ uviedol Bud a dodal: „ … to sa nestane.“

Kvôli kritike Číny za porušovanie ľudských práv, odštartovala negatívna kampaň proti firmám Adidas, Nike, H&M

Plán, ktorý vyvinuli tieto dve spoločnosti, by namiesto toho oskenoval ľudí, ktorí by sa zahľadeli do fotoaparátu smartfónu. Potom by pomocou rozpoznávania tváre skontroloval údaje NHS o očkovaní a stave koronavírusových testov, údajne počas niekoľkých sekúnd.

„Urýchľuje to proces a zbavuje ľudí zodpovednosti, ktorá by inak bola veľmi ťažká,“ uviedol Bud.

V piatok predseda vlády Boris Johnson navrhol, aby krčmári mohli brániť neočkovaným ľuďom vo vstupe do ich budov, pričom tvrdil, že „koncept certifikácie vakcín by nám nemal byť úplne cudzí“.

To je v priamom rozpore s predchádzajúcimi vyhláseniami od britského lídra, ktorý povedal v decembri, že „nie je súčasťou našej kultúry a našou ambíciou v tejto krajine, aby boli vakcíny povinné“.

Nespoliehajme sa na autoimunitu, ochráni nás iba vakcína, tvrdí vedec Jaroslav Flégr

Taktiež britský minister  Nadhim Zahawi zastáva myšlienku, že použitie vakcinačných pasov by mohlo byť rozšírené na bohoslužoby : „Ak chceme, aby sa naše životy vrátili do normálu, myslím, že máme povinnosť aspoň sa pozrieť na všetky tieto veci.“

Vyhlásenia predstavujú ďalší obrat zo strany vlády, pretože Zahawi v decembri uviedol : „Povinnosť očkovania je diskriminačná a úplne nesprávna … Vyzývam podniky, aby na to ani len nepomysleli. Nemáme absolútne žiadne plány týkajúce sa očkovacích pasov.“

Softvér na rozpoznávanie tváre už zaviedli súkromné ​​podniky a polícia vo Veľkej Británii; táto technológia sa však zatiaľ nepoužila na vynucovanie predpisov o koronavíruse.

Poľsko plánuje vyplácať výsluhový dôchodok pre služobné zvieratá

Orwellovská technológia bola široko prijatá v údajne autoritatívnejších krajinách, ako je komunistická Čína, ktorá  v rámci svojho takzvaného systému „Skynet“ nainštalovala po celej krajine viac ako  200 miliónov bezpečnostných kamier .

Rusko používa systémy rozpoznávania tváre na policajné blokovanie koronavírusu. Moskovská polícia zasahuje pomocou rozsiahlej siete kamier proti údajnému porušeniu obmedzení.

Kam to až zájde? Aby moslimovia neboli urazení, z prekladu Danteho Božskej komédie odstránili zmienky o Mohamedovi

Generálny riaditeľ spoločnosti DeleteMe Rob Shavell v rozhovore pre Breitbart Londýn začiatkom tohto mesiaca varoval, že používanie pasových systémov vakcín povedie k forme „algoritmickej diskriminácie“, ktorá sa môže pohybovať od zamestnávateľov  odmietajúcich najímať neočkovaných ľudí až po poisťovne odmietajúce služby.

Shavell uviedol, že prostredníctvom hromadného zberu údajov vytvárajú západné krajiny ako Británia „záludnú kapitalistickú“ verziu  čínskeho systému sociálneho kreditu .

Grécko dáva cestovné pasy uznaným utečencom. Otvára im tak dvere do Nemecka!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info