V Rusku zomrel legendárny dvojitý britský agent George Blake
26 | 12 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Vo veku 98 rokov zomrel v sobotu dvojitý britský agent George Blake, ktorý dlhé roky odovzdával informácie sovietskej tajnej službe KGB. Informovali o tom ruské médiá.


"Legendárny tajný agent George Blake dnes zomrel," uviedol v sobotu podľa agentúry TASS hovorca ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Ivanov. "Úprimne miloval našu krajinu a obdivoval úspechy nášho ľudu počas druhej svetovej vojny," dodal Ivanov.

K 90. narodeninám gratuloval v roku 2012 Blakeovi aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sám pôsobil v KGB.

George Blake sa narodil 11. novembra 1922 v holandskom Rotterdame ako George Behar. Počas druhej svetovej vojny bol členom holandského odboja, potom pôsobil ako agent britskej zahraničnej tajnej služby MI6. Svoje služby ponúkol Sovietom v 50. rokoch po tom, čo bol svedkom bombových útokov USA na civilné obyvateľstvo počas kórejskej vojny, v rámci ktorej ktorej strávil tri roky v severokórejskom zajatí.

Ruská vojnová loď cvičila v Japonskom mori uprostred rastúceho napätia s USA (VIDEO)
Ruská fregata rozsvietila Japonské more v rámci námorných cvičení, ktoré sa uskutočnili uprostred stupňujúcich sa nepriateľských akcií s americkými plavidlami v odľahlom regióne Ďalekého východu, informuje portál RT. Čítať ďalej
26 | 12 | 2020 | Marek Molnár


Po roku 1951 až do svojho zatknutia odovzdával bývalému Sovietskemu zväzu tajné dokumenty a podľa britských predstaviteľov má na svedomí životy viacerých agentov. Blake bol odhalený v roku 1961 a odsúdený na 42 rokov väzenia. O päť rokov neskôr sa mu s pomocou troch spoluväzňov podarilo z väzenia ujsť. Po úteku bol prepašovaný cez železnú oponu do východného Nemecka, odkiaľ odcestoval do Sovietskeho zväzu, kde žil až do svojej smrti. Bol držiteľom významných štátnych vyznamenaní a ruská tajná služba mu udelila hodnosť plukovníka.

Pri jednej z najväčších operácií odhalil existenciu tajného tunela do Východného Berlína, ktorý sa používal na špehovanie Sovietov.

Blakeovi vyšla autobiografia Niet inej voľby (1990), v ktorej písal o tom, ako spolupracoval so sovietskymi tajnými službami. Po rozpade Sovietskeho zväzu uviedol, že svoje činy nikdy neľutoval.

"Moskva nebude súčasťou pretekov v zbrojení", tvrdí šéf ruského generálneho štábu
Šéf ruského generálneho štábu prehlásil, že Moskva nemá v úmysle pripojiť sa k závodom v zbrojení a oveľa viac sa zaujíma o stabilizáciu sveta, informuje portál RT. Čítať ďalej
26 | 12 | 2020 | Marek Molnár