HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko – prvý európsky národ, ktorý dostane ruskú vakcínu

Ilustračný obrázok / Shutterstock
Maďarsko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá dostala dávku ruských vakcín na Covid-19. Do Budapešti dorazil vo štvrtok kontajner so vzorkami vakcín a bol odovzdaný maďarským zdravotníkom, informuje portál RT.

„Vzorky vakcín vyrobené v Rusku dorazili do Budapešti,“ potvrdil maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto na svojej facebookovej stránke, keď zverejnil zábery demonštrujúce príchod vakcíny na letisko v maďarskom hlavnom meste. „Teraz sú na rade maďarskí experti, aby vakcínu študovali,“ uviedol minister a dodal, že im to pomôže „urobiť čo najinformovanejšie rozhodnutie.“

Moskva a Budapešť sa dohodli na nákupe ruskej vakcíny Sputnik V  napriek skepticizmu z Bruselu. Szijjarto v rozhovore pre RT obhajoval rozhodnutie svojho národa a uviedol, že medzinárodnej spolupráci v tak dôležitej oblasti by nemali brániť politické hry.

Matovič má jasno: V tomto roku už školy neotvorí, v hre je aj nútené testovanie

Neskôr ruské ministerstvo priemyslu a obchodu uviedlo, že tieto dva národy uvažujú o spoločnej maďarskej výrobe dávok. Rusko bolo prvou krajinou, ktorá v septembri zaregistrovala svoju vakcínu Covid-19.  Začiatkom novembra vývojári vakcíny uviedli, že podľa predbežných výsledkov rozsiahlych klinických štúdií fázy III má 92-percentnú účinnosť.

Mimo Európy Rusko rokovalo s mnohými potenciálnymi partnermi pre vývoj a výrobu vakcín vrátane Indie, Mexika, Brazílie, Azerbajdžanu, Kazachstanu a Bieloruska.

Ruská vakcína Sputnik V bola zaslaná na schválenie WHO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info