Vatikánsku knižnicu budú pred hackermi chrániť roboti
11 | 11 | 2020 I Diana Zaťková



Apoštolská knižnica, ktorá čelí 100 hrozbám mesačne, chce zabezpečiť, aby čitatelia mohli dôverovať digitalizovaným záznamom svojich historických pokladov, informuje Guardian.


Staroveké intelekty sú v súčasnosti strážené umelou inteligenciou, ktorá má na starosti ochranu jednej z najneobvyklejších zbierok historických rukopisov a dokumentov na svete pred kybernetickými útokmi. Vatikánska apoštolská knižnica, ktorá obsahuje 80 000 dokumentov nesmierneho významu a nesmiernej hodnoty, spolu s najstaršou dochovanou kópiou Biblie a výkresy a spisy od Michelangela a Galileiho, sa spojila s cyber-bezpečnostnou firmou, aby svojím ambicióznym projektom digitalizácie ochránila zbierku pred zločincami.


Podľa hlavného informačného manažéra Manlia Miceliho knižnica čelila v priemere 100 hrozbám mesačne, pretože v roku 2012 začala digitalizovať zbierku historických pokladov. "Nemôžeme ignorovať, že naša digitálna infraštruktúra je predmetom záujmu hackerov. Úspešný útok spôsobil, že zbierka bola úplne odcudzená, manipulovaná alebo odstránená,“ povedal Miceli pre Observer. Dodal, že kybernetické útoky pribúdajú a nespomaľujú. „Hackeri sa pokúšajú dostať do organizácií, aby kradli informácie, zarobili peniaze alebo spôsobili zmätok.“


Japonskí vedci vytvorili robota, ktorý simuluje držanie ruky s priateľkou (VIDEO)
Experti na robotiku vyvinuli trochu strašidelne vyzerajúce zariadenie, ktoré dokáže simulovať zážitok z držania sa za ruku so ženou v snahe bojovať proti japonskej epidémii osamelosti, informuje portál RT. Čítať ďalej
06 | 11 | 2020 | Marek Molnár

Knižnica, ktorú založil v roku 1451 pápež Mikuláš V., je jednou z najdôležitejších výskumných inštitúcií na svete a obsahuje jednu z najlepších zbierok rukopisov, kníh, obrazov, mincí a medailí na svete. Digitalizácia 41 miliónov strán má slúžiť „na uchovanie obsahu historických pokladov bez poškodenia krehkých originálov“, uviedol Miceli.


Ale dodal: „Tento projekt nie je len o fyzickej konzervácii. Zábery histórie, ktoré predtým skúmali iba historici s bielymi rukavicami, sú teraz dostupné pre kohokoľvek s pripojením na internet. Je to obrovský krok k dosiahnutiu rovnosti vo vzdelávaní.“


"Doteraz bolo digitalizovaných asi 25% dokumentov knižnice. Projekt začal s „jedinečnými, najslávnejšími a krehkými kúskami“, uviedol Miceli. Zahŕňajú jeden z najstarších rukopisov na svete, ilustrovaný fragment Vergíliovej Aeneidy, ktorý sa datuje na obdobie pred 1600 rokmi. Zbierka obsahuje aj ilustráciu Božskej komédie od Sandra Botticelliho z roku 1450, básne, technické poznámky a náčrty od Michelangela,  starodávne rukopisy Inkov a historické zmluvy a listy.


Turecko udelilo pokutu 1,18 milióna dolárov poskytovateľom sociálnych sietí
05 | 11 | 2020 | Diana Zaťková

Avšak, digitalizácia znamená, že „musíme chrániť našu online zbierku, aby čitatelia mohli dôverovať presnej a nezmenenej histórii záznamov,“ povedal Miceli a dodal: „Aj keď je fyzické poškodenie často jasné a okamžité, útok tohto druhu by nebol rovnako fyzicky viditeľný, a tiež má potenciál spôsobiť trvalé a potenciálne nenapraviteľné škody nielen archívu, ale aj historickým údajom o svete. V ére falošných správ hrajú tieto zbierky dôležitú úlohu v boji proti dezinformáciám, a preto je ich ochrana pred „útokmi na dôveru“ rozhodujúca."


Menej hollywoodsky, ale stále znepokojujúci, je ransomwarový útok na knižnicu - známy útok, ktorý infiltruje spoločnosti a potom neuveriteľne rýchlo uzamkne súbory, kým nezaplatíte mastnú sumu. Ransomvér sa dnes pohybuje rýchlosťou stroja a prekonáva tak schopnosť ľudí spozorovať a zastaviť útok skôr, ako dôjde k jeho eskalácii. "Tieto útoky majú potenciál ovplyvniť reputáciu vatikánskej knižnice - tú, ktorú si uchováva stovky rokov - a majú významné finančné dôsledky, ktoré by mohli mať vplyv na našu schopnosť digitalizovať zostávajúce rukopisy."


Päť profesií blízkej budúcnosti
Úspech čaká hlavne špecialistov na IT, robotiku, online vzdelávanie, analýzy veľkých dát a marketing na internete i v rámci sociálnych médií. Uviedol portál Yandex.ru. Čítať ďalej
08 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič

Knižnica nadviazala partnerstvo s Darktrace, spoločnosťou založenou matematikmi z Cambridgeskej univerzity, ktorá tvrdí, že je prvou, ktorá vyvinula systém AI pre kybernetickú bezpečnosť. Miceli povedal: „Nemôžeme tento problém hádzať na ľudí - musíme rozšíriť spoluprácu ľudí s technológiou, ktorá rozumie odtieňom šedej vo veľmi zložitých systémoch a vracia úder rýchlosťou stroja.“


AI „nikdy nespí, nerobí si prestávky a dokáže odhaliť a vyšetriť viac hrozieb, ako by dokázal akýkoľvek ľudský tím. Rozhoduje o tom, čo je čudné, ale benígne a čudné, ale hrozivé,“ zamýšľa sa Miceli a dodáva, že aj tak neexistuje 100% záruka proti útoku. „Jediným spôsobom, ako zaistiť úplnú bezpečnosť, je odpojiť ju od internetu. Naším poslaním je uviesť Vatikánsku knižnicu do 21. storočia - takže tak skoro to neurobíme.“


Dave Palmer, technologický riaditeľ spoločnosti Darktrace, uviedol, že kybernetickí útočníci neustále hľadajú spôsoby, „ako rýchlo zarobiť alebo spôsobiť rozpaky na globálnej scéne“. A dodal: „Mnoho organizácií, ako napríklad Vatikánska knižnica, prijalo túto realitu. Pomocou AI objavujú jemnú, neobvyklú aktivitu, ktorá predchádza úplnému útoku, a čo je najdôležitejšie, veria AI, že v mene ľudí bude brániť hodnoty skôr, ako bude neskoro.“


Vianoce nebudú normálne, rúška s nami zostanú aj v budúcom roku, predpovedá biochemik
V Česku v stredu pribudlo najviac prípadov nákazy koronavírusom od začiatku epidémie. Pribúda aj ťažkých priebehov ochorenia COVID-19 i úmrtí. Biochemik Jan Trnka z Centra pre modelovanie biologických a spoločenských procesov (BISOP) sa však... Čítať ďalej
08 | 11 | 2020 | Timotej Dudka