HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Tretia svetová nebude, ruská ponorka Omsk pri Aljaške „iba“ cvičila

Ruská jadrová ponorka Omsk / Twitter (@Saturnax1)

Americké námorníctvo „pozorne sledovalo“ ruskú ponorku, ktorá sa zúčastnila cvičenia blízko amerických oficiálnych vôd. Uviedol portál Radiosputnik.ria.ru.

Predstavitelia ruskej Tichomorského flotily zverejnili podrobnosti o výskyte ponorky pri pobreží Aljašky, na ktorú upozornila armáda USA. Oficiálne stanovisko flotily objasnilo, že Američania zaregistrovali jadrový podmorský krížnik Omsk, ktorý sa zúčastnil plánovaných cvičení. Ruská Tichomorská flotila zdôraznila, že nedošlo k žiadnej mimoriadnej situácii.

Ministerstvo obrany Ruskej Federácie opakovane upozornilo, že plavby ruských lodí do neutrálnych vôd sú vždy prísne v súlade so stanovenými medzinárodnými pravidlami.

Ako sa jedna americká nukleárna ponorka napichla na ruské podmorské komunikačné káble

V noci na piatok vydalo Severné velenie americkej armády správu, že Washington „pozorne sleduje“ ruskú ponorku, ktorá sa priblížila k Aljaške. Američania boli pripravení Rusom na požiadanie „poskytnúť pomoc“. Americké námorníctvo zároveň priznalo, že sa aktuálna „ruská vojenská činnosť“ odohráva vo veľkej vzdialenosti od oficiálnych amerických vôd.

Ponorka Omsk sa spolu s raketovým krížnikom Varjag zúčastnila cvičenia Oceánsky štít 2020. Podľa ruskej armády ponorka Omsk úspešne zasiahla spod vody stanovený cieľ raketou Granit určenou na ničenie povrchových lodí.

Ruskí vojenskí experti už pred časom predpovedali USA „prekvapenie“ ohľadom prípravy na prípadnú námornú konfrontáciu s Ruskom. ň

Ruské ponorky spôsobujú medzi americkými analytikmi „hrôzu“ (Vladimir Prochvatilov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info