HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

NATO „prekvapili“ ruské ponorky v blízkosti amerických hraníc

ponorka
Ilustračný 3D realistický obrázok ruskej ponorky triedy Borei © Shutterstock

Najmodernejšie ruské ponorky sú pre americké radary zrejme „neviditeľné“, píše Komsomolská pravda.

Predstavitelia NATO až po pol roku oficiálne potvrdili, že ruské ponorky koncom minulého roka preukázali svoju silu počas cvičení v severnom Atlantiku blízko chránených oficiálnych vôd USA. „Cvičenia“ sa zúčastnilo desať najmodernejších ruských ponoriek.

Podľa denníka Wall Street Journal išlo o „najväčšie cvičenie od konca studenej vojny“. Manévre podľa amerického denníka preukázali „silu a ambície ruskej flotily chrániť svoje územie“.

Ruské stíhacie lietadlo Su-30 v piatok „odprevadilo“ tri špionážne lietadlá USA (VIDEO)

NATO uviedlo, že Rusko vysiela už dlhší čas „čoraz viac“ ponoriek do oblastí Atlantického oceánu, kde môžu predstavovať hrozbu pre vojnové lode NATO a tiež samotnú americkú infraštruktúru.

„Sledujeme to už dlhšiu dobu. Ruské ponorky sú pri našich brehoch stále častejšie a čoraz dlhšie,“ uviedol viceadmirál Keith Blount, šéf Spoločného námorného velenia NATO pre Severný Atlantik.

Americký National Interest už pred časom nazval ruskú ponorku „Severodvinsk“ triedy „Popol“ takmer „nepolapiteľnou“. Podľa National Interest v roku 2018 americké námorníctvo, ktoré sledovalo pohyb ruskej ponorky v Atlantickom oceáne, nepochopiteľne „stratilo“ najmodernejšiu ruskú ponorku z radarov na niekoľko týždňov.

Čína má vo vývoji údajne úplne novú stíhačku. Toto o nej zatiaľ vieme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info