HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin posmrtne vyznamenal 14 námorníkov,ktorí zahynuli pri požiari ponorky

O/Flickr

Ruský prezident Vladimir Putin udelil in memoriam najvyššie ruské vyznamenania 14 námorníkom, ktorí zahynuli v pondelok pri požiari vedeckovýskumnej hlbokomorskej ponorky. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Putin v piatok zverejnený dekrét udelil posmrtne medailu Hrdina Ruska štyrom námorným dôstojníkom a ďalších námorníkov vyznamenal Rádom odvahy.

Ruské ministerstvo obrany v utorok informovalo o smrti 14 námorníkov počas požiaru na palube výskumnej ponorky v ruských teritoriálnych vodách. Príslušníci ruských námorných síl zahynuli „v dôsledku otravy splodinami horenia“. Nešťastie sa stalo v pondelok v čase, keď plavidlo vykonávalo batymetrické merania.

Požiar sa podarilo uhasiť vďaka odvážnemu úsiliu posádky, zdôraznilo ministerstvo. Ponorka sa momentálne nachádza na námornej základni Severomorsk v Murmanskej oblasti a prípad sa vyšetruje.

Nemecká kapitánka vykonala hrdinský čin, buráca svet. Je novou adeptkou na Nobelovu cenu za mier?

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa agentúry Reuters vo štvrtok uviedol, že predmetná, prísne tajná ponorka mala jadrový pohon. Šojgu vo svojom komentári zverejnenom na oficiálnej webovej stránke Kremľa povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že incident spôsobilo vzňatie batériovej časti, ale jadrový reaktor na palube bol od požiaru úplne izolovaný.

Ruská tlačová agentúra RBK (RosBiznesKonsalting) s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že ide o ponorku typu AS-12 s prezývkou Lošarik. Toto plavidlo s hĺbkou ponoru do 6000 metrov je určené pre 25 členov posádky. Na palube ponorky tohto typu nie sú zbrane.

Nejedzte šalát zo záhrady, radila armáda ČSSR po výbuchu v Černobyle. Expert prezradil viac

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info