Poručíme vetru, dešti.
21/01/2022 I Anton Ančic

Pred cca 25 rokmi sme sa na Slovensku len začali učiť o novom princípe, ktorý už používal vyspelý svet – "Just in time". My sme v tom čase mali len „zastaralé“ materiálové hospodárstvo, resp. logistiku, ktoré zabezpečovali zásobovanie podnikov.

Teória "Just in time" v skratke hovorí o tom, že dostanete správnu vec na správne miesto v správnom čase. Takto by sa mala významne znižovať úroveň zásob, zlepšovať financie v nich viazané atď.

Veľké riziko z nesprávnej výšky zásob sa tak presunulo do rizika dopravy, alebo výroby dodávateľa. Prvé lastovičky, čo testovali odolnosť tohto systému boli napr. vyhorenie fabriky na počítačové pamäte na ďalekom východe, či zatopenie tovární ECCO v Thajsku (https://scandasia.com/9601-ecco-hit-by-flooding-in-thailand/). Vtedy sa stali dve veci.

Okamžite zdraželi tovary, ktoré boli na skladoch. Druhou boli značne predĺžené dodacie lehoty.

Napriek tomu sme sa nepoučili a takmer celý svet pomaly presúval svoje výrobné kapacity alebo sa preorientoval na výrobcov v Číne a krajinách okolo nej, hlavne s lacnou výrobnou silou.

Ďalšia skúška tohto systému prišla cez distribúciu zdravotníckych pomôcok v posledných 2 rokoch. Nedostatkový tovar zdražel niekoľkonásobne. Len pripomínam kauzu zadržaného kontajneru plného zdravotníckeho materiálu pre Slovensko v Nemecku.

Haváriou v Suezskom prieplave a jeho zablokovaní na pár dní zrazu svet spozornel.(https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/5015638-havaria-stala-denne-15-milionov-dolarov-suezsky-prieplav-aj-tak-dosiahol-najvyssie-trzby-v-historii)

Prečo o tom teda toľko píšem? Pretože elektrina je žiaľ taký tovar, ktorý zatiaľ nevieme úspešne skladovať a musíme ho dodávať "Just in time". Preto je pre mňa viac než komické, keď vidím dobrovoľne-nasilu nasmerovaný automobilizmus do elektriny. Tej elektriny, ktorú chceme dodávať cez „zelenú energiu“, ktorá nie je predikovateľná ani stabilná. Navyše nás vedci varujú pred častejšími a ničivejšími prejavmi počasia ako bolo napríklad tornádo na Morave, alebo ako sa nedávno prehnal vietor cez Slovensko (https://www.aktuality.sk/clanok/wbsmx03/silny-vietor-na-strednom-slovensku-odpojil-od-elektriny-tisicky-domacnosti/). Zlyháva teda výroba aj prenosová sieť. Dve významné riziká, ktoré nesmieme podceniť. Viete odpoveď na otázku, kde a ako si nabijete svoje auto, keď budete odpojení niekoľko dní od elektriny? Alebo len oprášime staré české heslo: „Poručíme vetru dešti“?