Už o pár týždňov príde ŠOK pre mnohých Slovákov! Prídu faktúry za KÚRENIE
25 | 04 | 2024 I Ivan Mihale

Už od tejto vykurovacej sezóny sa cena za teplo v bytových domoch počíta inak. Do platnosti totiž vstúpila nová vyhláška s cieľom zaviesť spravodlivejšie pravidlá. Avšak zatiaľ čo niektorí vlastníci ušetria, iných na najbližšom vyúčtovaní čaká nemilé prekvapenie.

Jedným z úskalí bývania v bytovom dome je dohodnúť sa, ako medzi vlastníkmi rozdeliť účty za teplo, informuje portál regiony.sk. Problémom je napríklad vysoká spotreba bytov, ktoré nechcene vykurujú susedov, ktorí extrémne šetria alebo nekúria vôbec. Práve preto zaviedli nový výpočet, ktorého cieľom je, “aby boli náklady na teplo a teplú vodu pre vlastníkov bytových domov rozdelené čo najspravodlivejšie”.

Ako sa to na faktúrach odrazí v praxi, sa dozvieme už čoskoro. Do 31. mája by mali majitelia v bytových domoch, ktoré sa vykurujú centrálnymi kotolňami, vlastnou kotolňou, alebo individuálne, dostať vyúčtovacie faktúry za bývanie. Ako upozorňuje Denník N, pre mnohé domácnosti môže byť suma za teplo nepríjemným prekvapením, ak sa im v lete nezvýšili zálohové platby.

Niektoré byty si za teplo zásadne priplatia. Rozpočítavanie bude výhodnejšie pre domácnosti s vyššou spotrebou, krajné či rohové byty. Naopak, viac si zaplatia byty s individuálnym vykurovaním, nadstavby, neobývané alebo poloprázdne byty a tie, kde sa na kúrení veľmi šetrilo, vymenúva denník.

Čo je vo výpočte nové?

Hlavných zmien, ako sa po novom počíta cena tepla, je niekoľko. V prvom rade ide o to, že základná zložka (rozpočítavanie podľa plochy bytu) musí byť najmenej 30 percent. Zároveň sa zaviedlo pravidlo pravidlo, že rozdiel nákladov na vykurovanie medzi bytmi v rámci jedného domu nemôže prekročiť 2,5-násobok.

Majitelia bytov s vlastným kúrením si taktiež zaplatia základnú zložku za vykurovanie podľa rozlohy bytu. Novinkou je aj koeficient 0,2 pre podlahovú plochu, ktorý sa uplatní pri bytoch s individuálnym vykurovaním v nadstavbách alebo v podkrovných bytoch.

NA TOTO SA PRIPRAVTE! Výnimočná predpoveď odhalila, aké bude LETO 2024
Extrémne premenlivé počasie trápi záhradkárov, seniorov, deti a všetkých, ktorí sú citlivejší na náhle zmeny. Dlhodobejšie predpovede meteorológov však ukazujú jasný trend počasia. Výnimočná predpoveď odhalila, aké bude LETO 2024. Nielen... Čítať ďalej
24 | 04 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik