Matka v ŠOKU! Dcérka sa nakazila SMRTIACOU BAKTÉRIOU doma z pitnej vody! Kto je ohrozený?
05 | 02 | 2024 I Diana Zaťková

Škôlkarka, mala horúčky, kašľala a potom opäť nastúpili teploty. Mama preto požiadala lekárku o testy, a tie preukázali baktériu Legionella. Rozbory vody u nich v byte taktiež potvrdili baktériu vinnú za chorobu legionárov. Tá by sa však v paneláku vyskytovať nemala. 

Rodina z Košíc, ktorá o prípade prehovorila pre denník Korzár, začala pátrať, odkiaľ sa k nim baktéria dostala. Legionella sa môže vyskytovať v akomkoľvek druhu pitnej vody. Spôsobuje takzvanú chorobu legionárov, ktorá postihuje hlavne dýchacie cesty. 

“Baktéria sa množí sa pri teplotách vody medzi 35 – 45 stupňov Celzia, jej výskyt podporuje aj to, ak voda v potrubí necirkuluje. To by sa v bytoch v paneláku nemalo stať,” uviedol denník.

Dievčatku trvalo takmer dva mesiace, kým sa pliagy zbavila. Choroba pripomína zápal pľúc. U oslabenejších ľudí, najmä s pridruženými ochoreniami, môže byť priebeh ťažší, v najvážnejších prípadoch zlyhávajú obličky a pečeň. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na Slovensku zaznamenal za rok 2022 a 2023 24 úmrtí na legionelózu.

Legionela, foto: Getty

Testy v byte, ktoré vykonali na konci roka, na ulici Kapitána Nálepku v košickom Starom Meste, potvrdili štvornásobne prekročenú hranicu baktérie Legionella pneumophila zo sprchovej hlavice. 

„Kontaktovali sme vodárne, aj Tepelné hospodárstvo Košice, aby s tým niečo urobili. Ktovie, kde všade to bolo,“ povedala mama dievčaťa Jana. Vodárne tvrdia, že z ich strany je všetko v poriadku.

Neskôr už boli vzorky negatívne, ale až po prehreve

Stavebné bytové družstvo, pod ktoré spadá Janina bytovka, vysvetlilo, že problém riešili s dodávateľom teplej vody, teda s Tepelným hospodárstvom Košice. „Urobili krátkodobé, myslím dvojhodinové prehriatie vody na 70 – 80 stupňov Celzia a potom kontrolné odbery,“ uviedol pre denník Miron Simko zo Stavebného bytového družstva I Košice. Voda v potrubiach bola preventívne prehriata na adresách Magurská 2, Kuzmányho 21 a Kapitána Nálepku 3 a 5.

PRIESKUM! PROTESTY NEZABERAJÚ! VÍŤAZI SÚ JASNÍ
Voľby do Národnej rady (NR) SR by v januári vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,6 percenta hlasov. Nasledovali by Progresívne Slovensko (PS) s 19,4 percenta a Hlas-SD so 17,9 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo... Čítať ďalej
04 | 02 | 2024 | Gabriela Fedičová

Kontrolné testy už prítomnosť baktérie nepotvrdili. „Zdôrazníme pri tom skutočnosť, že vzorky boli v našom prípade odobraté priamo laboratóriom. Všetky tieto vzorky z 15. januára 2024 boli negatívne, uviedli z Tepelného hospodárstva Košice. Či sa baktéria rozmnožila aj na iných miestach, nie je s určitosťou známe. 

„Aj keď legionella sa preukázala iba u nás, nechce sa mi veriť, že by nikde inde nebola. Rovnaký kašeľ a teploty malo veľa ľudí a susedov v okolí. Akurát, že kontrolné vzorky sa z iných miest brali až po prehreve vody, ktorý zničí túto baktériu,“ povedala Jana.

Prenos legionely

Čo treba dodržiavať?

Na prežívanie potrebuje táto baktéria vlhké prostredie. Rizikové môže byť aj šetrenie na ohreve vody – legionela sa totiž množí medzi 25  a 42 stupňami. Človek sa môže infikovať podľa ÚVZ vdýchnutím vodných aerosólov, teda drobných kvapôčok vody kontaminovaných touto baktériou a zriedkavo aspiráciou vody. 

“Aerosóly obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach a v klimatizačných systémoch. Treba preto zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala 50 až 55 stupňov Celzia a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu,” priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Zároveň je podľa ÚVZ dôležité zabrániť stagnácii vody. Apeluje na ľudí, aby odpúšťali raz týždenne vodu zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané. Treba podľa neho tiež udržiavať hlavice a vodovodné kohútiky čisté, bez slizov, povlakov a usadenín. Apeluje tiež na dostatočne izolované rozvody s teplou vodou, aby nedochádzalo k ohrievaniu studenej vody.

VAROVANIE: Pozor na podvodné mobilné aplikácie!
Automatické sťahovanie aplikácií vás môže pripraviť nielen o priestor v mobile, ale i o súkromné informácie a môže sa dokonca manipulovať s vašimi peniazmi. Preto pozor na všetko, čo stiahnete do svojho mobilu, varuje Slovenská... Čítať ďalej
04 | 02 | 2024 | Dušan Janek

Vážení naši čitatelia

Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.

Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik