Marek Ťapák a jeho Prebúdzanie ducha (VIDEO)
20 | 11 | 2023 I Eka Balaskova

Herec a manažér Marek Ťapák už dlhší čas v Slovákoch prebúdza ducha cez rôzne diela klasickej literatúry. A nie len slovenskej, veď naša kultúra si vždy vedela aj z tej svetovej vziať to najlepšie. Tentokrát však jeho výber padol na Švantnerovu Nevestu hôľ. On sám o tomto diele hovorí, ako o jednom z najkrajších diel slovenskej klasiky.

„Švantnerov svet je svetom pohanských povier a krvnej pomsty. Popri nej však výrazne sa uplatňuje aj druhá tendencia a to je etická,“ vysvetľuje Ťapák a Nevestu hôľ prirovnáva k symfónii, ktorej zmysel možno pochopiť v spojení prírody, Švantnerovho vzťahu k nej a toho, ako je prenesená do medziľudských vzťahov.

Nevesta hôľ podľa neho ale je mýtom toho, ako sme „zavrhnutím všetkého človečenského“ stratili ukotvenie v prírode. Navyše Švantner podľa neho do románu vložil kus tajomna, mýtov, ktoré človeka z románu vyzbrojujú neobyčajnou, neviditeľnou silou.

Ivan Ševčík: Ako poslanci prichádzajú o ilúzie (VIDEO)
Väčšina ľudí má o zástupcoch národa v parlamente a všeobecne o tejto inštitúcii predstavu, ako o mieste, vzbudzujúcom úctu, hrdosť, akýsi rešpekt. S rovnakými pocitmi do NR SR – na svoje nové pracovisko, vchádzal aj Ivan Ševčík (SNS). Ostal síce... Čítať ďalej
19 | 11 | 2023 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik