Je ŠKAREDÁ a stála ŠIALENÉ peniaze! Nová viedenská fontána si vyslúžila ostrú kritiku
18 | 11 | 2023 I Ivan Mihale

Fontána v rakúskom hlavnom meste pripomínajúca 150 rokov moderného vodovodného systému vo Viedni vyvolala ostrú kritiku pre svoju údajnú "škaredosť" a nadmerné náklady.

Fontánu za 1,8 milióna eur dalo postaviť vedenie mesta, na čele ktorého stojí sociálnodemokra­tický primátor Michael Ludwig. Dielo nachádzajúce sa v mestskom obvode Favoriten 24. októbra slávnostne otvoril rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy tlačovej agentúry AFP.

Vlna kritiky

Nezvyčajnú fontánu – s 33 humanoidnými sochami sediacimi v kruhu – vytvorila provokatívna viedenská umelecká skupina Gelitin po tom, ako porotu zaujal jej návrh symbolizujúci „spoločnú zodpovednosť za vodu“ ako vzácny zdroj.

Zatiaľ čo predstavitelia mesta ocenili „mimoriadny, realitou inšpirovaný“ dizajn fontány, ktorý umne vyjadruje kľúčový „pocit spolupatričnosti“, kritici sa ohradili proti jej umeleckým kvalitám a vyjadrili svoje rozhorčenie na internete.

Najškaredšia fontána?

Príspevok na sociálnej sieti X od účtu Culture Critic, ktorý kritizuje dizajn fontány a obrovské náklady z peňazí daňových poplatníkov, má odvtedy už viac ako 7,6 milióna zobrazení.

Ďalší ohromení používatelia internetu označili dielo za „najškaredšiu fontánu“, akú kedy videli, pričom niektorí si medzi sochami všimli aj postavu pripomínajúcu Michelina.

Líder pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl obvinil sociálnych demokratov, že „poškodili“ obraz Viedne vybudovaním „luxusnej fontány“ so „škaredými postavami“, čo podľa neho ukazuje, že ich strana je „úplne mimo“.

Moderný vodovodný systém Viedne – známy svojou čistou vodou, ktorá tečie z potokov v zelených lesoch Álp – bol zriadený v roku 1873 za Rakúsko-Uhorska s cieľom zásobovať mesto čerstvou vodou. Mal pomôcť aj v boji proti šíreniu cholery a ďalších ochorení.

Do Brusela pošleme Blahu a Uhríka. Na hrad pojde Pelle a Lucia do rici
Bruselský liberalizmus aj Nicholsonovú pomaly triafa šľak. Lucia opäť prehovorila. Zvolila si akési nárečie, hatlaninu. Aby aj takto prejavila „národné“ cítenie. Ale svojský posmešný štýl neopustila. Aby sa nám zdalo, že má všetko na háku. Ale... Čítať ďalej
18 | 11 | 2023 | Mária Škultétyová

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.

Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik