Naši vďační priatelia... A ich vyhrážky!
18 | 09 | 2023 I Milan Laca

Ukrajina sa chystá podať sťažnosť na WTO kvôli zákazu dovozu obilia do Poľska, Slovenska a Maďarska. 

Tamojšia vláda tiež zvažuje možné odvetné opatrenia, ak obmedzenia do piatka, 22.9.2023,  nezrušia. Zakázať môžu najmä dovoz cibule a jabĺk z Poľska, ako aj áut z Maďarska. Embargá týchto krajín údajne spomalili aj tranzit ukrajinského tovaru cez ich územie do zvyšku EÚ.

Prekvapenie 

Ukrajina vyhlásila, že neočakávala tvrdú rétoriku Poľska v otázke obilia. Podľa podpredsedníčky ukrajinskej vlády pre európsku integráciu Oľgy Stefanišinovej si Poľsko a Ukrajina vždy konkurovali na trhu s obilím, no počas vojnového konfliktu Kyjev očakával od Varšavy iné správanie.

Ukrajina zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko
Za dobrotu na žobrotu, tak znie slovenské príslovie, ktoré ako sa zdá, nepoznajú u susedov. Kyjev totiž podá žalobu na Slovensko, Poľsko a Maďarsko na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Dôvodom je neochota troch spomínaných krajín zrušiť... Čítať ďalej
18 | 09 | 2023 | Ivan Mihale

Konečne sme sa spamätali
Varšava, Budapešť a Bratislava sa rozhodli bojkotovať koordinačnú platformu Európskej komisie pre ukrajinské obilie v Bruseli, informovala poľská tlačová agentúra PAP, s dvolaním sa na zdroj v Európskej únii. „Poľsko, Maďarsko a Slovensko odmietajú pracovať v rámci platformy, z dôvodu opatrnosti a skutočnosti, že Ukrajina by mohla využiť informácie poskytnuté v rámci koordinačnej platformy proti týmto trom krajinám počas rokovaní WTO,“ píše sa v článku. 
Srdečná vďaka za pomoc
Plán Kyjeva, podať sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii voči trom susedným krajinám, oznámil námestník ministra hospodárstva Ukrajiny Taras Kačka. Ukrajinské úrady sa, podľa neho, budú snažiť dokázať, že kroky Poľska, Slovenska a Maďarska sú nezákonné.
Obmedzenia a maďarské ponaučenie
Minulý piatok sa Európska komisia rozhodla nerozšíriť obmedzenia na dovoz štyroch druhov ukrajinských poľnohospodárskych produktov do niekoľkých hraničných štátov Európskej únie, ale zaviazala Kyjev zaviesť opatrenia na kontrolu vývozu. Poľsko, Slovensko a Maďarsko jednostranne uvalili na Ukrajinu obilné embargo. Najmä Budapešť rozšírila zákaz na národnej úrovni, na zoznam zakázaných dovozov zaradili 24 produktov. Okrem obilnín, zahŕňa aj rôzne druhy mäsa, hydinu, vajcia, med, zeleninu a víno.
Únia chce "debatovať" 

Podpreseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis pozval ministrov obchodu zúčastnených krajín na rokovania o ukrajinskom obilí. Mali by byť v stredu 20.9.2023.

Bíreš priznal, že žaloba Kyjeva ho prekvapila

Slovensko zatiaľ národné embargo na vybrané ukrajinské agrokomodity neruší. Uviedol to v pondelok minister pôdohospodárstva SR Jozef Bíreš po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR

Na otázku, či prijatie ukrajinského systému záruk nepovedie k zrušeniu žaloby, ktorou chce predĺženie embarga riešiť Kyjev na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči Slovensku, Maďarsku a Poľsku, Bíreš priznal, že táto žaloba ho prekvapila. “My naše stanovisko, pokiaľ nie sú záruky, nezmeníme. Vieme prezentovať vo WTO naše dôvody a obavy. Neviem, či ukrajinská strana testovanie, ktoré požadujeme, vezme do úvahy alebo zašle žalobu,” uviedol. Bíreš v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko sa v rámci koordinačnej platformy zriadenej eurokomisiou na monitorovanie dovozov z Ukrajiny snažilo presadzovať princíp jednoty. Prví od toho minulý týždeň ustúpili Bulhari, potom ani Rumuni neprijali národné opatrenia.

“Slovensko presadzovalo, že pokiaľ by to malo byť na národnej úrovni, tak bude pokračovať v rozsahu komodít, ktoré dohodla eurokomisia. Neboli sme otvorení tomu, aby sa počet komodít zvýšil,” odkázal. Poľsko k štyrom agrokomoditám pridalo ďalšie a Maďarsko zaviedlo zákaz až pre 24 ukrajinských výrobkov. Maďari to podľa Bíreša vysvetlili tým, že majú veľké obavy aj z ostatných ukrajinských tovarov, aby neohrozili fungovanie domáceho trhu.

Minister však upozornil, že aj napriek novej situácii podpora Ukrajiny a tranzitu jej obilia na svetové trhy pretrváva. V posledných mesiacoch sa objem tranzitu dokonca zvýšil. “Chcem potvrdiť, že solidaritu k Ukrajine máme aj naďalej, budeme ju podporovať, a pokiaľ ide o tie štyri známe agrokomodity, ochrana národného trhu je prioritou,” dodal.

Brusel je práve katom svojho koňa
Ak by EÚ bola jednou veľkou krajinou, zrušenie zákazu obchodu s obilím by sa v Bruseli jednoducho považovalo za vlastizradu. Hlboký let. Táto veta možno najlepšie vystihuje postoj tých, ktorí prijímajú rozhodnutia v Bruseli. Tých, ktorí sa... Čítať ďalej
17 | 09 | 2023 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia!

Dovoľujeme si osloviť vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko rokov prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robia tak ešte agresívnejšie aj teraz pred voľbami. Priviedli nás, ako spoločnosť,  do ekonomického, aj morálneho úpadku. Naša budúcnosť a budúcnosť tých, čo pracujú a nepriživujú sa na štáte je ohrozená. Teraz stojíme pred voľbou, či dostanú možnosť pokračovať v tomto rozklade, alebo ich zastavíme.

V Hlavnom denníku  budeme naďalej prinášať informácie, ktoré vám úmyselne zatajujú. Budeme zverejňovať iné názory slobodných ľudí.
Môžete nám pomôcť. Podporiť nás svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj tá najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme vám!