Američania idú na SLOVENSKU stavať nové JADROVÉ ELEKTRÁRNE
01 | 08 | 2023 I Ivan Mihale

Spotreba elektriny bude v nasledujúcich rokoch prudko rásť. Odpoveďou na to môžu byť malé modulárne reaktory. Výstavbu takýchto atómových elektrární u nás iniciujú aj Američania, Slováci už podpísali memorandá o spolupráci. Šéf americkej firmy prezradil, kedy by mohla byť spustená prvá nová atómka.

Zatvorenie uhoľných elektrární, čoraz viac elektromobilov a elektrifikácia vo všetkých smeroch. Zabudnúť nesmieme na novú automobilku Volvo na východe či plán košických oceliarní U. S. Steel prebudovať pece na elektrické. Faktom je, že Slovensko bude musieť vyriešiť rébus, ako pokryť narastajúci dopyt po elektrine.

Ako už informoval portál regiony.zoznam.sk, aktuálne sa u nás pripravujú projekty 200 veterných elektrárni naprieč celým Slovenskom. Zelenej energie z obnoviteľných zdrojov však pre potreby Slovenska zrejme nebude dostatok.

Na stôl sa preto dosala možná výstavba nových jadrových elektrárni. V centre pozornosti sú hlavne malé modulárne reaktory (MMR). Tie sú oproti tradičným, aké u nás stoja v Jaslovských Bohuniach a Mochovciach, veľkosťou približne desatinové až štvrtinové.

Viaceré memorandá o spolupráci s Američanmi, tí chcú stavať už čoskoro

V posledných týždňoch boli uzavreté viaceré memorandá o spolupráci v oblasti podpory rozvoja malých modulárnych reaktorov. Najprv v júni podpísalo ministerstvo hospodárstva s partnermi Memorandum o spolupráci pri podaní prihlášky v Projekte Phoenix, ktorý vyhlásili USA. V rámci neho môže Slovensko získať dvojmiliónový grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktorá ukáže, či je jadrová elektráreň typu MMR na Slovensku vhodná.

Najnovšie v júli Slovensko nadviazalo s Američanmi väčšiu spoluprácu pri rozvoji jadrovej energetiky. Americká jadrová spoločnosť Westinghouse podpísala memorandum o spolupráci so štátnou Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS). Táto spolupráca sa má týkať nielen malých reaktorov, ale aj veľkého zdroja, ktorý chce stavať v lokalite Jaslovských Bohuníc dcérska firma Javysu.

Američania prezradil plány

Americká jadrová firma Westinghouse chce tak aj na Slovensku rozbehnúť výstavbu malých modulárnych reaktorov. „Naše malé reaktory majú rovnaký dizajn ako tie veľké. Vlastne sme iba zobrali rovnaké komponenty a spravili ich menšími, takže už máme dôkaz, že fungujú. To „modulárne“ znamená, že mnoho týchto súčiastok sa najskôr poskladá už v dielni a následne sa celé časti pošlú priamo do areálu konkrétnej elektrárne, kde sa nainštalujú,“ vysvetlil pre Denník E viceprezident spoločnosti Elias Gedeon.

Zdroj: @reprofoto Idaho National Laboratory via zoznam.sk | Malé modulárne reaktory majú približne 1/10 až 1/4 veľkosti tradičnej jadrovej elektrárne vďaka kompaktným, zjednodušeným konštrukciám.

Výhodou modulárnych reaktorov má byť výrazne rýchlejšia inštalácia. Kedy by sa mohlo začať stavať? Licencie a prvé kontrakty by firma chcela získať v niektorej z európskych krajín, kde pôsobí, do štyroch rokov. “Konštrukčné práce by potom začali v roku 2030, pričom samotná stavba bude trvať asi tri roky. Prvý modulárny reaktor by mohol produkovať energiu už v roku 2033,” priblížil Gedeon.

Ako však dodáva Denník E, memorandum zatiaľ Slovensko k ničomu nezaväzuje. Najskôr sa vypracuje štúdia uskutočniteľnosti veľkých reaktorov a malých modulárnych. O tom, či napokon bude v novej elektrárni americká technológia, závisí od JAVYS-u.

Kritici: vyššie náklady a viac odpadu

Jadrové elektrárne majú, ako pripomína Euractiv, aj aj svoju odvrátenú stránku. Produkujú rádioaktívny odpad, ktorý musí byť izolovaný od okolia desaťtisíce rokov.

Priemyselní analytici tvrdia, že modulárne konštrukcie budú produkovať menej rádioaktívnych vedľajších produktov ako klasické atómové elektrárne. Výsledky novej štúdie však dospeli k presne opačným záverom. Kritici poukazujú aj na vysokú cenu vzhľadom na nižší výkon.

Desiatky nových malých reaktorov v Európe, aj v Česku

Malé modulárne reaktory sú európskym trendom. Výstavbu malých reaktorov iniciujú Spojené štáty aj v ďalších štátoch starého kontinentu. Celkovo desiatky malých jadrových reaktorov by mali pribudnúť v Poľsku či Spojenom kráľovstve. O tento zdroj energie majú záujem aj Fíni a naši západní susedia. V Česku aktuálne fungujú dve konvenčné atómové elektrárne. Do roku 2032 k ním má pribudnúť prvý malý modulárny reaktor.

Para: Novinári nevedia, čo so situáciou, do ktorej sa sami dostali (VIDEO)
Advokát Marek Para si myslí, že minister Ivan Šimko musel padnúť, pretože sa zaujímal o veci, v ktorých potrebujú čurillovci a vedenie polície krytie. V situácii s Daliborom Miľanom si myslí, že „ruka ruku myje“. Para vysvetľuje, ako fungujú... Čítať ďalej
01 | 08 | 2023 | Eka Balašková

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme