Ak máte zanesený filter, pravdepodobne za to nemôže plyn
16 | 03 | 2023 I Eka Balaskova

Bude sa na Slovensku opakovať scenár z Česka, kedy „sírovodíkový“ plyn poškodil komponenty na plynových spotrebičoch? Výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský vysvetľuje, že ak bude problém na Slovensku, nebude to mať na svedomí zloženie plynu.

V ostatných týždňoch sa v Česku začali objavovať prípady poškodených filtrov a ventilov plynových spotrebičov, čo registruje aj Slovenský plynárenský a naftový zväz. Jeho výkonný riaditeľ vysvetľuje, že problémy si môžu spôsobiť aj samotní spotrebitelia, ktorí mnohokrát odkladajú povinnú revíziu zariadení. Kvasňovský tiež vysvetľuje, aký plyn na Slovensku používame a že hoci sa môže miestami líšiť jeho zloženie, stále je v rámci platných noriem.

Problémy v Česku

To, pred čím Andrej Danko varoval v lete 2022 sa v Česku začína napĺňať – plyn dovezený z Nórska má iné zloženie. Chemická reakcia s potrubím spôsobuje, že ventily a filtre spotrebičov sa zanášajú. Dôsledkom je nižšia výhrevnosť, tvorba jedovatých splodín a nutnosť drahého servisu. Nejde pritom o plošný problém, no prípadov je stále viac.

Problémov s plynom z Nórska v Česku pribúda
Po tom, ako sa Česká republika odpojila od dodávok plynu z Ruska, sa objavujú vážnejšie technické problémy. Zatiaľ ich riešia hlavne domácnosti s plynovými kotlami, ktoré budú musieť investovať do ich opráv nemalé peniaze. Servisné firmy začali v... Čítať ďalej
08 | 03 | 2023 | Eka Balaskova

Znepokojení Slováci

„Ľudia sa na túto tému pýtajú, nakoľko videli reportáž z Českej republiky. V každom prípade my sme nezaznamenali žiadny technický alebo iný problém, ktorý by súvisel s dodávkou zemného plynu, ktorá by sa premietla do zhoršeného fungovania plynových zariadení,“upozorňuje výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.

Screenshot z videa | Výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský

Nezabudli ste na revíziu?

„Zároveň by sme ale radi upozornili na to, že tie problémy s plynovými zariadeniami môžu vznikať nie len v súvislosti s dodávkou možno iného plynu, ako bolo v minulosti zvykom, ale napríklad aj s tým, že sa nerobia včas a dostatočnej periodicite revízie plynových kotlov. Či už v rámci domových kotolní, alebo v rámci kotlov, ktoré sú v  rodinných domoch,“ pripomína Kvasňovský.

Akým plynom kúrime

Aký plyn prúdi do vášho plynového sporáka či do vašej kotolne, sa podľa Kvasňovského presne špecifikovať nedá.

„Vieme však identifikovať, z akých zdrojov boli dodávky zemného plynu na Slovensko vlani. Viac, ako 60 percent plynu v minulom roku prišla z Ruskej federácie,“ vysvetľuje Kvasňovský s tým, že hoci sa ruská invázia na Ukrajinu datuje od februára, až do leta sme plyn mali z Ruska bez nejakých výraznejších obmedzení. K tým došlo až počas leta, kedy zmluvný partner, spoločnosť SPP dostávala podľa Kvasňovského nižšie, ako zmluvne dohodnuté objemy.

„Tých zvyšných zhruba 36 percent bol plyn, ktorý pochádza predovšetkým z LNG (skvapalnený, na tankeroch dovezený plyn, pozn. red.) a nejakú časť tvorí aj nórsky plyn,“upresňuje Kvasňovský.

Nemci vraj zatĺkajú o plynovode
Evrensel: Nemecko tají dôkazy o účasti USA na útokoch Nord Stream. Nemecko skrýva dôkazy, že sa Spojené štáty podieľali na sabotáži Nord Streamu. Napísal to turecký novinár z magazínu Evrensel Yucel Ozdemir. Náhoda? Podľa jeho názoru nie je... Čítať ďalej
11 | 03 | 2023 | Milan Laca

Aké sú rozdiely

Základnou zložkou zemného plynu je metán, plus rôzne prímesi. Tie sú v rôznych plynoch rôzne zastúpené. Nórsky plyn je, laicky povedané kalorickejší. To, čo môže spôsobovať problém v ČR je, že obsahuje viac sírovodíka. Ich plynovodná sústava bola dizajnovaná na nejaký typ plynu.

„Existuje jeden index, ktorý meria zameniteľnosť jednotlivých druhov plynov tak, aby boli využiteľné pre všetky koncové plynové zariadenia. To je definované normami pre plynárenstvo v SR. Môžem povedať, že všetky druhy plynu, ktoré prichádzajú na Slovensko a sú merané na tých preberacích sústavách, spĺňajú toto základné kritérium,“upokojuje Slovákov Kvasňovský, podľa ktorého na Slovensku nie je žiadny plyn, ktorý by naše plynové zariadenia mohol poškodzovať.

LNG tanker Vladimir Ruslanov / Fotobanka

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik