Francúzsko: Veľryba bieluha počas záchrannej operácie uhynula
10 | 08 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Veľryba bieluha, ktorá na vyše týždeň uviazla v rieke Seina na severe Francúzska, uhynula počas pokusu o svoju záchranu. V stredu o tom informovali miestni predstavitelia. Experti vysilené zviera utratili, aby už dlhšie netrpelo. Správu priniesli tlačové agentúry AFP a AP.

"Napriek doteraz nevídanej záchrannej operácii musíme so zármutkom oznámiť, že veľryba uhynula," uviedli úrady v departemente Calvados v severofrancúzskom regióne Normandia.

Úrady dodali, že nebezpečne vychudnutá veľryba musela byť počas prepravy utratená. Mala ťažkosti s dýchaním a odborníci sa rozhodli, že lepšie bude ukončiť jej život. Chceli zabrániť jej ďalšiemu utrpeniu.

Osud bieluhy, chráneného druhu veľryby, chytil za srdce ľudí po celom svete už odvtedy, ako ju prvýkrát spozorovali v mimoriadne neobvyklom prostredí – v rieke Seina, ktorá tečie cez Paríž, ďaleko od jej zvyčajného miesta výskytu v arktických vodách. Na záberoch z dronu, ktoré natočili francúzski hasiči, bolo vidieť, ako veľryba pomaly pláva v toku Seiny medzi Parížom a normandským mestom Rouen, čiže mnoho desiatok kilometrov vo vnútrozemí.

Veľrybu bieluhu sa v stredu nadránom v rámci prvej fázy rozsiahlej záchrannej operácie úspešne podarilo vytiahnuť z vody.

Po takmer šesť hodín trvajúcom úsilí sa štvormetrovú 800-kilogramovú veľrybu podarilo pomocou siete a žeriavu ráno približne o 04.00 h SELČ vytiahnuť z rieky a umiestniť na riečny nákladný čln, kde jej okamžite začala venovať starostlivosť viac než desiatka veterinárov.
Cieľom veľkej záchrannej akcie bolo prepraviť vysilenú veľrybu späť na otvorené more. Na ambicióznej akcii sa podieľalo približne 80 ľudí vrátane 40 hasičov a množstva policajtov, ktorí oblasť zabezpečovali.

Francúzsko: Nádeje na záchranu veľryby v Seine sa zmenšujú
Pokusy o nakŕmenie nebezpečne vychudnutej veľryby bieluhy, ktorá zablúdila do rieky Seina, zatiaľ nie sú úspešné. Odborníci sa teraz snažia dostať veľrybu z riečnej plavebnej komory, kde uviazla. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Tento... Čítať ďalej
08 | 08 | 2022 | Ivan Mihale/tasr

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik