Slováci môžu poslať pohľadnice do vesmíru, zapojiť sa dá do 6. februára
06 | 12 | 2021 I Ivan Mihale/tasr

Slováci môžu raketou New Shepard poslať pohľadnice do vesmíru. Pri opätovnom pristátí na Zemi budú označené pečiatkou Letelo do vesmíru (po anglicky Flown to Space) a doručené naspäť odosielateľom na Slovensku. Iniciatíva Vesmírna pošta potrvá do 6. februára 2022 alebo do naplnenia kapacít. TASR o tom informoval Matej Poliaček zo Space Generation Advisory Council (SGAC).

Otázka, na ktorú organizátori hľadajú odpoveď, znie "Prečo Zem potrebuje vesmír?". "Nápady môžete napísať alebo nakresliť na pohľadnicu a zaslať ju organizácii Club for the Future. Raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin pohľadnicu následne vynesie do vesmíru," píše sa v pokynoch na stránke spacegeneration.org/vesmirna-posta. Kapsula s pohľadnicami sa na hranici vesmíru oddelí od rakety a postupne klesne na Zem padákom. Následne pohľadnice vyberú, označia pečiatkou Flown to Space a zašlú späť majiteľovi.

Ďalšia rana pre Igora Matoviča od občanov. Vezme na vedomie?
Politická relácia televízie Markíza Na telo priniesla aj výsledok najnovšieho prieskumu agentúry Focus. Potom, ako vláda Eduarda Hegera prepadla naposledy u občanov v dôveryhodnosti, prichádza ďalšia rana. Občanom sa nepozdáva ani daňovo-odvodová... Čítať ďalej
06 | 12 | 2021 | Gabriela Fedičová

Poslaním americkej nadácie Club for the Future spoločnosti Blue Origin je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre.

O logistiku Vesmírnej pošty na Slovensku sa starajú členovia organizácie SGAC v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá zastrešuje odoslanie pohľadníc do americkej nadácie.

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.

List prezidentke Čaputovej: Zachráňte Tatry!
Naše veľhory, ktoré by si v iných štátoch chránili ako oko v hlave, trpia pod nájazdom developerov. Neraz o výstavbe na území celoslovenského významu rozhoduje drobná obec alebo okresný úrad. Aj preto sa viacerí ekologickí aktivisti rozhodli... Čítať ďalej
06 | 12 | 2021 | Ján Papuga