Postavenie opatrovateliek v spoločnosti je dlhodobo zlé
07 | 10 | 2021 I TASR

Situácia v sociálnych službách je mimoriadne vážna a neudržateľná. Postavenie opatrovateliek v spoločnosti je dlhodobo zlé, povolanie opatrovateľky je vnímané ako menejcenné, je slabo finančne ohodnotené a stavy opatrovateliek sú poddimenzované. V utorok (5. 10) na to poukázala Komora opatrovateliek Slovenska (KOS) na valnom zhromaždení. Informovala o tom prezidentka KOS Dana Grafiková.


Na Slovensku chýba približne 7000 opatrovateliek. "Pritom len v Rakúsku pracuje asi 25.000 slovenských opatrovateliek. Mnohé by sa aj rady vrátili domov, pretože nechcú opúšťať svoje rodiny. Ale katastrofálne pracovné podmienky a nízke platy ich nútia pracovať v zahraničí. Je to veľká škoda, že naše ženy sa starajú o seniorov v iných krajinách, zatiaľ čo by sme ich tak veľmi potrebovali doma," skonštatovala Grafiková.

Na valnom zhromaždení KOS sa zúčastnili      aj poslanci Národnej rady SR Mária Šofranko (OĽANO), Lucia Drábiková (OĽANO) a Martin Borguľa (Sme rodina). "Tá situácia je naozaj veľmi vážna. My 'vonku' si ani nevieme predstaviť, aké je toto povolanie mimoriadne ťažké," uviedla Šofranko.

Niektorí lekári a zdravotnícke zariadenia si z peňazí farma firiem celkom slušne zarábajú, konštatuje Mesík
Do propagácie svojich výrobkov investujú farmaceutické firmy nemalé finančné prostriedky. Tak tomu bolo aj v prípade experimentálnych vakcín, ktoré vo veľkom propagujú všetky mainstreamové média. Čítať ďalej
07 | 10 | 2021 | Jozef Uhlarik


"Demografická krivka u nás, ale aj v celej Európe, sa v posledných rokoch výrazne mení. Populácia starne. Ľudí v seniorskom veku bude pribúdať, ale opatrovateliek a opatrovateľov máme stále menej. Tí starší sami odchádzajú do dôchodku, často skôr do invalidného ako      starobného, a mladí nemajú o túto prácu záujem. Ak bude pokračovať tento trend, celý náš sociálny systém sa zrúti," upozornil Borguľa.

Predstavitelia komory sa s poslancami dohodli na ďalších krokoch, ktoré by mali viesť k zlepšeniu postavenia opatrovateliek na Slovensku. "Ďalším krokom by mala byť návšteva pani prezidentky a premiéra, ktorých by sme radi informovali o našich problémoch a získali u nich podporu. S poslancami zároveň začneme pracovať na legislatívnych zmenách," spresnila Grafiková.

Financie treba vložiť aj do obmeny zdravotníckeho personálu, tvrdia lekári
Plán obnovy zameraný na podporu reforiem a investícií považuje Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR za skvelú pomoc krajinám Európskej únie. Financie však podľa nej treba smerovať aj do obmeny zdravotníckeho personálu. Čítať ďalej
07 | 10 | 2021 | TASR