HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prokurátor podal obžalobu pre prípravu vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho

Súdy
Aj Slováci podpisom petície môžu urýchliť rozhodovanie súdneho dvoru v Haagu v prípade porušovania ľudských práv a nedodržiavania zákonov. Ilustračný obrázok, Zdroj: Pixabay

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v utorok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na päť osôb – Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz., Dušana K. a Darka D. Ako organizovaná skupina mali pripravovať vraždu v súčasnosti už generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Petra Šufliarskeho. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Ozrejmila, že pripravovali vraždy v tom čase dvoch vedúcich prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho, ako aj vtedajšieho advokáta Lipšica, za vykonanie ktorých bola ponúknutá finančná odmena. Prokurátor podal na všetkých obžalobu pre pokračovací obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy. V prípade Aleny Zs. a Tomáša Sz. aj pre pomoc k zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

„Generál“ Žilinka ďakuje kolegom prokurátorom, ktorí za ním stoja a podporujú ho

Z prípravy vrážd obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra pôvodne Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs. Po výpovedi Andruskóa odsúdeného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zadržali aj podnikateľa Dušana K. V marci tohto roku obvinili v prípade aj občana Bosny a Hercegoviny Darka D. Podnikateľa Mariana K. obvinili ako posledného koncom júna.

Žilinka a Šufliarsky v minulosti vyjadrili presvedčenie, že motívom objednávky bola ich práca a Lipšic je presvedčený, že objednávateľom bol podnikateľ Marian K. Prípravu vrážd vyšetroval najprv Úrad inšpekčnej služby, neskôr ho prebrala Národná kriminálna agentúra.

Pokus o triezvy pohľad na umelý spor Žilinka verzus Lipšic (Peter Tóth)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info