HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vysoko kontaminované testy smrteľnou nákazou COVID-19, sú odrazu bežným komunálnym odpadom

Fotografia z masového celoplošného povinne dobrovoľného testovania na Slovensku. Ilustračné foto - FOTO TASR/AP

Biologický odpad z testovania odnesie a zlikviduje rezort obrany. Takto znela informácia v októbri v roku 2020. V plnom prúde prebiehali prípravy na pilotné celoplošné testovanie. Dnes je všetko inak. Rodičia, ktorí obdržali v školách samotesty, sa húfne zamýšľajú nad návodom. Patria použité samotesty do komunálneho odpadu?

Október, rok 2020. Príprava na pilotné testovanie, ktoré sa má uskutočniť na Orave a v okrese Bardejov. Slovensko sa v pochmúrnom, predsviatočnom počasí zúčastňuje celoplošného testovania. Sobota 31. október a nedeľa 1. novembra v roku 2020 medzi 7:00 a 22:00 vybuchla na Slovensku „atómová bomba“ Igora Matoviča. Síce inak, ako plánoval, ale na tom sa už nič nezmení.

V tom čase nariadenie pre samosprávy znelo jasne. „Nakladanie s odpadom s obsahom biologického odpadu zabezpečujú Ozbrojené sily SR z jednotlivých odberných miest. Nakladanie s komunálnym odpadom zabezpečuje obec. Prečítal Naď dokument, ktorý zaslali všetkým samosprávam,“ píše portál Enviro. Výnimkou boli samosprávy, ktoré rezortu povedali, že na odvoz a likvidáciu odpadu majú zmluvu s firmou, ktorá sa špecializuje na biologický odpad.

RADY doktora Šucha ako liečiť COVID-19 doma a vyhnúť sa tak boju o život v nemocnici

Samotesty patria do komunálneho odpadu

O rok neskôr rodičia v školách majú možnosť požiadať o samotesty, ktoré sa vykonávajú doma. Dostávajú sa k nim postupne cez školy. Nastáva však dilema. Nielen akým spôsobom a ako často testovať, ale či sú to tie správne testy a čo teda s biologickým odpadom.

Návod hovorí jasne. Testovaciu súpravu je potrebné bezpečne zlikvidovať. Konkrétne: „Po dokončení testu vložte použitý obsah testovacej súpravy do plastového vrecka a zlikvidujte prostredníctvom komunálneho odpadu.“

Je bioodpadom použitý test na COVID-19 rovnaký ako napríklad jednorazová detská plienka?

Za komunálny odpad sa podľa ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk považuje zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností vrátane papiera a lepenky, skla, kovov, plastov, biologického odpadu, dreva, textílií, obalov, odpadu z elektrických zariadení a elektronických zariadení, použitých batérií a akumulátorov. A objemného odpadu vrátane matracov a nábytku, zmesový odpad. A oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, ak je tento odpad svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností.

Je však bioodpadom použitý test na COVID-19 rovnaký ako napríklad jednorazová detská plienka? Alebo použitá vatová tyčinka? Kladú si mnohí otázku. A zvlášť po skúsenostiach s celoplošným testovaním z roku 2020.

 

[email protected]

 

Ako WHO prevzala velenie nad svetom (Valentín Katasonov) 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info