HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Počet bielych Američanov klesol prvýkrát od roku 1790

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Pokles možno vysvetliť znížením pôrodnosti medzi mladšou generáciou bielych Američanov po finančnej a ekonomickej kríze v rokoch 2007 až 2008. Svoju úlohu zohrala tiež „opioidná kríza“. Uviedol Tass.ru.

Po prvýkrát, keď sa v USA začalo pravidelné sčítanie ľudu v roku 1790, počet Američanov, ktorí sa označujú za bielych, v absolútnych číslach klesol. Informoval o tom denník The Washington Post s odvolaním sa na údaje amerického úradu pre sčítanie ľudu.

Bielych prvýkrát menej než 60%

Podľa výsledkov sčítania obyvateľstva v roku 2020 klesla biela populácia na 204,3 milióna ľudí. V roku 2010 sa toto číslo rovnalo 223,6 miliónu ľudí. Zníženie teda predstavovalo 8,6%.

Zároveň bieli po prvý raz tvorili menej ako 60% populácie. Teraz je ich len 57,8%. Zatiaľ čo v roku 2010 to bolo 63,7%.

Princetonská univerzita na čele ideologického rasistického zápasu proti belochom?

Amerika sa mení

Podľa Williama Freya, demografického špecialistu z Brookingsovho inštitútu vo Washingtone, pokles bielej populácie možno okrem iného vysvetliť znížením pôrodnosti medzi mladšou generáciou bielych Američanov po finančnej a ekonomickej kríze v rokoch 2007 až 2008. Svoju úlohu zohrala tiež takzvaná „opioidná kríza“.

„Ak by ste mi pred 20 rokmi povedali, že to tak bude, neuveril by som vám. Krajina sa rýchlo mení,“ skonštatoval výskumník.

Spomalil i celkový nárast počtu Američanov

Americký úrad pre sčítanie ľudu tiež uviedol, že populácia krajiny za posledných desať rokov vzrástla o 22,7 milióna ľudí. Čo je 7,4%. Ide o druhú najnižšiu hodnotu v histórii. Nižšia bola iba v období od roku 1930 do roku 1940. Teda počas Veľkej hospodárskej krízy. Vtedy sa počet obyvateľov zvýšil len o 7,3%. V rokoch 2000 až 2010 bola miera rastu populácie 9,7%.

Naša sloboda je ohrozená a ľuďom sa to už prestáva páčiť. Protesty v celej Európe proti očkovaniu a „zeleným pasom“ (Kathrin Sumpfová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info