HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Odborník v tom má jasno: „Kolektívnu imunitu nedosiahneme, aj plne očkovaní sú infekční“

Ilustračné foto / picabay

„Variant delta zmenil rovnicu dosiahnutia imunity,“ hovorí vedec z AstraZeneca. Podľa uznávaného profesora tento variant koronavírusu robí kolektívnu imunitu nemožnou, informuje portál Science Alert.

Kolektívna imunita je v nedohľadne

Vo svojom prejave na parlamentnom zasadnutí vo Veľkej Británii v utorok sir Andrew Pollard, profesor pediatrických infekcií a imunity na univerzite v Oxforde, povedal, že teraz dosiahnutie imunitu „nie je možné“. Na vine je variant delta.

„Pri koronavíruse veľmi dobre vieme, že tento súčasný variant, variant delta, bude stále infikovať ľudí, ktorí boli očkovaní, a to znamená, že každý, kto je v určitom okamihu ešte neočkovaný, sa s vírusom stretne,“ povedal Pollard.

B.Gröhling chce hovoriť o povinnom očkovaní pre určité profesie vrátane učiteľov

Čaká nás ešte horší variant

Uviedol, že je nepravdepodobné, že by bola niekedy dosiahnutá takzvaná imunita stáda. Podľa profesora ďalší variant nového koronavírusu bude „možno ešte úspešnejší v prenose vo vakcinovaných populáciách“.

Niektorí odborníci dúfali, že imunitu stáda je možné dosiahnuť pomocou vakcinácie proti Covid-19, ako to bolo v prípade osýpok, ktoré sú tiež vysoko infekčné.

Premiér: V žiadnej krajine nie je taká silná protiočkovacia kampaň opozície

Nie je to ako s osýpkami

Mnoho krajín dosiahlo imunitu proti osýpkam tým, že proti nim zaočkovali 95 percent populácie. Napríklad v USA , kde sa endemický prenos skončil v roku 2000. Dôvodom je to, že akonáhle je človek očkovaný proti osýpkam, nemôže prenášať vírus.

V prípade Covid-19 vakcíny stále plnia primárnu úlohu – ochranu pred závažným ochorením. Podľa amerických Centier na kontrolu a prevenciu chorôb majú očkovaní ľudia, ktorí chytia variant celta, 25-krát nižšiu pravdepodobnosť vážneho priebehu alebo smrti.

Izrael začal treťou dávkou vakcíny proti covidu očkovať päťdesiatnikov

Očkovaní vírus stále prenášajú

Rastúce dôkazy však naznačujú, že s variantom delta môžu plne očkovaní ľudia stále prenášať vírus. „Nemáme nič, čo by zastavilo tento prenos na iných ľudí,“ povedal Pollard.

Izrael je toho dobrým príkladom. Prípady Covid-19 v krajine klesli po očkovaní asi 80 percent dospelej populácie. To niektorých prinútilo dúfať, že dosiahli imunitu stáda. Avšak variant delta znovu situáciu skomplikoval a priniesol ďalší nárast prípadov.

Americký úrad FDA povolil podávanie tretej dávky vakcíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info