HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Krajniak odsúhlasil nedorobenú novelu zákona. Epopeja s gastrolístkami sa tak potiahne ďalej

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Smer rodina) prichádza na 15. rokovanie vlády SR 28. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Minister práce Milan Krajniak marcovou zmenou legislatívy chcel ukončiť dlhoročný monopol vydavateľov stravných lístkov. Ministerstvo práce však v novele nechalo niekoľko nedostatkov. Preto k ozajstnému koncu monopolu gastrolístkových firiem má prísť až od budúceho januára, informuje portál pravda.sk.

Gastrolístok alebo hotovosť?

Od marca tohto roka si ľudia môžu vybrať namiesto gastrolístkov aj hotovosť ako príspevok na stravu. No Krajniakova zmena nezobrala gastrolístkom všetky výhody. Totálne zrovnoprávnenie tak nastane až od roku 2022.

Zmenu Krajniakovho nedorobku navrhuje skupina koaličných poslancov. Tá sľubuje, že príspevok na obedy v podobe peňazí bude výhodnejší a firmy zase bude čakať menej papierovania.

„Návrh, ako je predložený, priaznivo ovplyvní podnikateľské prostredie, pretože umožní zamestnávateľom poskytnúť lepší benefit v podobe vyššieho príspevku na stravovanie, ktorý nebude podliehať dani a odvodom,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Ailina Hanková.

Korčok podporí protesty. Samozrejme v Bielorusku. Slovenských protestujúcich nepodporí

Nastane konečne zrovnoprávnenie?

Krajniakov rezort pritom zmeny v príspevkoch na obedy zaviedol len v marci tohto roka. Pracujúci si síce mohli vybrať, či chcú hotovosť, alebo gastrolístok už od marca tohto roku,  no týka sa to len tých, ktorým firma nevarí vo vlastnej alebo v zazmluvnenej jedálni.

No rezort práce pravidlá z hľadiska daní a odvodov celkom nedomyslel. Keď v súčasnosti firma poskytne zamestnancovi príspevok, bez daní a odvodov je len do sumy 2,81 eura. Ide totiž o minimálnu sumu, ktorú zákon firmám v prípade príspevku na obedy prikazuje. Zo sumy vyplatenej nad touto hranicou si už časť berie štát v podobe daní. A časť Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa.

Čo ešte vymyslí na nás táto tupá neschopná vláda, plná amatérov a hochštaplerov? Pýta sa Marián Greksa

Po novom by mala legislatíva zamestnávateľom dovoliť prispievať na stravovanie zamestnancov do výšky sto percent sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. V praxi tak bude príspevok na obed do sumy 5,10 eura na deň pre zamestnávateľa daňovo uznaný náklad.  Stravný lístok a hotovosť na obed sa tak z pohľadu daňových a odvodových pravidiel stanú rovnocenným benefitom.

Kedy vyplácať príspevok na jedlo?

Po novom zmena zákona umožní aj to, aby sa gastrolístky či finančný príspevok ľudom poskytovali ako mzda. Dostanú ho tak za predchádzajúci mesiac, nie vopred.

Odborári však pripomínajú, že pre zamestnanca je výhodné, ak má peniaze na stravu či stravný lístok k dispozícii preddavkovo. Podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) by bolo preňho lepšie, ak by zostala forma vyplácania rovnaká, ako je to v súčasnosti.

Nie sme dezoláti, bojujeme iba za svoje práva! A každú sobotu príďte na protesty, burcuje Slovákov právnik Marek Géci

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info