HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Zmaril Kovařík schválne akciu na zadržanie svedkov obvinených z krivej výpovede?

FOTO TASR - Jakub Kotian

Krajský prokurátor Remeta naznačuje, že Kovařík mohol schválne zmariť akciu špeciálneho tímu. Policajný prezident dal „vysoko neštandardný“ pokyn na zastavenie utajovanej akcie. Pri tej mali byť zadržaní svedkovia podozriví z krivých výpovedí. Tí sú teraz nezvestní.   

Nepochopiteľný postup policajného prezidenta

Krajský prokurátor Rastislav Remeta vyčíta policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi postup počas zadržiavania osôb podozrivých zo závažnej trestnej činnosti. Informuje portál HN.

„Policajný šéf mal totiž pred pár dňami vydať vysoko neštandardný pokyn k už rozbehnutému zásahu špeciálneho tímu preverujúceho podozrenia z manipulácie svedkov veľkých káuz. Na základe Kovaříkovho rozhodnutia malo dôjsť k neobvyklej situácii,“ informujú Hospodárske noviny.

Škandál: Na detektore lži bude vyšetrovateľku Santusovú kontrolovať manželka advokáta najväčšieho udavača Makóa!

Santusová musela akciu zastaviť. Potom prišiel pokyn pokračovať

„Hlavná vyšetrovateľka prípadu Diana Santusová musela zastaviť akciu zameranú na zadržanie podozrivých, a to členov skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra, Mateja Zemana, ako i ďalšej osoby Petra Petrova,“ píše sa v správe ďalej.

Pre HN sa vyjadril aj sám R. Remeta. Informoval: „Vyšetrovateľka informovala dozorového prokurátora, že potom, čo v ranných hodinách bol zadržaný jeden z obvinených v priebehu 15 minút jej bolo oznámené, že prebiehajúci zásah na zaistenie všetkých troch obvinených je zastavený a nemajú v ňom pokračovať.“

Zaujímavé je aj to, že zhruba o hodinu vyšetrovateľka dostala nový pokyn – aby v zásahu pokračovala.

Remeta tvrdí, že došlo k zmareniu zadržania osôb

Remeta pre HN zdôraznil, že „takýmto konaním, na ktoré dal podľa informácií vyšetrovateľky pokyn priamo prezident Policajného zboru, došlo k zmareniu zadržania dvoch obvinených, po ktorých je v súčasnej dobe vyhlásené pátranie. Nehovoriac o tom, že mohlo dôjsť aj k ohrozeniu osôb, ktoré mali tieto podozrivých zadržať.“

Škandál: Stopka pri policajnom zásahu proti Matejovi Z. a Petrovi P. prišla priamo z policajného Prezídia! (VIDEO)

Kovařík nepopiera, že pokyn vydal

Peter Kovařík nepopiera, že pokyn na prerušenie akcie dal. Vyhovára sa však, že nemal inú možnosť. Ospravedlňuje svoje konanie tým, že vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby obišla svojho nadriadeného a pred svojim riaditeľom zatajila informácie o tom, že sa bude vykonávať zásah. Tvrdí aj, že zásahová jednotka bola vyžiadaná neoprávnenou osobou. Na základe tohto bol Kovařík údajne požiadaný, aby preveril zákonnosť zásahu. Zaujímavé je, že nespresnil, kým konkrétne bol o preverenie zásahu požiadaný.

Chabé výhovorky Kovaříka

Kovařík povedal aj, že pokyn k prerušeniu akcie vydal preto, že o zásahu nevedel riaditeľ Úradu inšpekčnej služby. Policajný prezident si stojí za svojím, že celú situáciu spôsobila vyšetrovateľka Santusová „nerešpektovaním interných právnych predpisov“.

Krajský prokurátor Rastislav Remeta si však napriek vysvetleniu Kovaříka tiež stojí za svojím. Zásah Kovaříka bol podľa neho skutočne neštandardný. Pretože „ak bolo potrebné preskúmať okolnosti zásahu, obvykle sa to rieši až po jeho vykonaní,“ povedal pre portál HN Rastislav Remeta.

Je neprípustné, aby sa voči Dušanovi K. viedlo pojednávanie, tvrdí advokát Magál

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info