HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Uhni, Hubble! Prichádza špičkový ruský ultrafialový ďalekohľad za 50 miliónov dolárov

teleskop
foto: laspace.ru
Rusko vyčlenilo okolo 3,7 miliardy rubľov (50 miliónov dolárov) na vybudovanie najmodernejšieho vesmírneho ďalekohľadu so schopnosťou pozorovania v ultrafialovom svetle. Jeho cieľom je vidieť časti kozmu neprístupné pozemským zariadeniam, informuje portál RT.
Neprístupné časti vesmíru

Podľa agentúry RIA Novosti podpísala ruská vesmírna agentúra Roscosmos a jej dcérska spoločnosť Lavočkin kontrakt na výrobu Spektr-UV s tým, že práce by mali byť ukončené do konca roku 2025.

Ďalekohľad je navrhnutý tak, aby využíval ultrafialové pozorovanie častí vesmíru neprístupných pre pozemské ďalekohľady. Vypustí sa do vesmíru podobným spôsobom ako americký Hubble a umožní vedcom študovať hviezdy, galaxie a čierne diery, ako aj atmosféru planét, exoplanét a komét.

Bude tiež vybavený spektrografmi a kamerami na výrobu vysokokvalitných snímok.

Zelené ambície Európskej únie zaplatí kto? Občania, ktorí sa stanú súčasťou veľkého experimentu

Ďalší je pozemný ďalekohľad

Spektr-UV nie je prvý ďalekohľad, ktorý Rusko tento mesiac predstavilo. Minulý týždeň vyšlo najavo, že Altajské opticko-laserové centrum bolo poverené vybudovaním pozemného opticko-laserového systému na pozorovanie satelitov. Ten umožní vyhodnotiť ich stav zo Zeme.

Bude tiež schopný určiť, aký druh zariadenia sa nachádza na cudzích satelitoch a zistiť vesmírny odpad, ktorý ohrozuje domáce zariadenie na obežnej dráhe. Ďalekohľad bude umiestnený v okrese Zmeinogorsk v Altajskom kraji, ktorý bol vybraný kvôli jeho atmosfére a priaznivým pozorovacím podmienkam.

Ruský bombardér TU – 160 je taktická diera v americkej protivzdušnej obrane

Pribudol aj hlbokomorský

Začiatkom tohto roku ruskí vedci umiestnili hlbokomorský ďalekohľad do Bajkalského jazera, ktoré je najhlbšie a najväčšie sladkovodné jazero na svete. Zariadenie je určené na detekciu vysokoenergetických kozmických častíc.

Umiestnenie prístroja do vody, v ktorej nie sú žiadne nečistoty, zvyšuje pravdepodobnosť ich objavenia. Vďaka novoobjaveným informáciám vedci veria, že sa budú môcť dozvedieť viac o tom, čo sa stalo vo vesmíre pred miliardami rokov.

Spoluzakladateľ Wikipédie: „Web sa zmenil na ihrisko pre bohatých a mocných manipulátorov“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info