HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spojené arabské emiráty „vyrobili dážď“

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Krajina pracuje na „technológii dažďa“ už dlhé roky. Tentoraz použila drony, ktoré dokážu „vyvolať“ dážď elektrickými výbojmi v oblakoch. Uviedol Ria.ru.

Spojené arabské emiráty zažívajú napriek 50-stupňovým horúčavám už niekoľko dní výdatné dažde. Podľa tamojšieho centra pre predpoveď počasia Markaz Al-Asif ide o výsledok „testu nových technológií“.

Pršalo na severe v Hadjarských horách. Tiež v oblastiach Wadi Al-Hell, Calba Road a Funalat. Aj v okolí mesta Al-Ain a hlavného mesta Abu Dhabi. V tom čase sa tam teplota vyšplhala až na 47 stupňov. Bez špeciálnych experimentov na „siatie oblakov“ by akýkoľvek dážď za týchto podmienok nebol možný.

Aj Katar

Tiež oficiálna štátna inštitúcia pre predpoveď počasia v Katare „varovala“, že od nasledujúcej soboty až do polovice budúceho týždňa možno napriek 50-stupňovým horúčavám očakávať dážď. V Katare pritom v lete nikdy neprší. Dážď tam za poslednú jeseň, zimu a jar zaznamenali len niekoľkokrát. Aj to len mierny.

Drony a bez chémie

Spojené arabské emiráty pracujú na „technológii dažďa“ už roky. Na jar tohto roka vyskúšali opäť novú metódu. Tentoraz začali používať drony. Tie môžu „vyvolať“ dážď elektrickými výbojmi v oblakoch bez použitia chemických zlúčenín. Akadémia SANAD na projekte spolupracuje s britskými vedcami.

Spoluzakladateľ Wikipédie: „Web sa zmenil na ihrisko pre bohatých a mocných manipulátorov“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info