Rysa zo Šumavy našli u šéfa poľovníkov v mrazničke
13 | 07 | 2021 I tasr

Českí colníci vyšetrujú poľovníka z okresu Klatovy pre podozrenie z pytliactva, pretože v pohorí Šumava nelegálne ulovil obzvlášť chráneného rysa. Mŕtve zviera našli uňho v mrazničke. Veterinári by mali pitvou objasniť, ako šelma prišla o život. V utorok o tom informoval český portál Novinky.cz.


Člen poľovníckeho združenia je podozrivý z trestného činu neoprávneného nakladania s chránenými voľne žijúcimi živočíchmi, uviedla Martina Kaňková z Generálneho riaditeľstva ciel v Prahe. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ďalšie podrobnosti neposkytla.

Tereza Mináriková zo spoločnosti Alka Wildlife, ktorá sa zaoberá výskumom a ochranou voľne žijúcich živočíchov, denníku Právo potvrdila, že ide o rysa zo Šumavy. "Poznáme jeho pôvod aj to, kde zviera žilo a pohybovalo sa. Je to rok a pol starý jedinec," dodala. Ochrancovia prírody spoznali rysa podľa škvŕn na srsti.

Rys bol ulovený vlani v lete na pozemku, o ktorý sa stará poľovnícky spolok, riadený vyšetrovaným mužom. K mŕtvemu zvieraťu nemal žiadne doklady, ktorými by legalizoval jeho pôvod, a nepredložil ani výnimku od krajského úradu pre prechovávanie obzvlášť chráneného živočícha, dodala Mináriková.

Rysa navyše zachytili na dvoch miestach blízko spomínaného pozemku fotopasce správy šumavského národného parku a naposledy to bolo práve vlani v lete. Odvtedy sa už zviera nikde neukázalo.

Muž colníkom tvrdil, že rysa našiel už mŕtveho.

Rys sa na Šumavu vrátil v 90. rokoch 20. storočia a v súčasnosti ich tam žije niekoľko desiatok. Ochrancovia parku odvtedy objavili jedného zastreleného rysa a ďalšieho pred smrťou ochránil GPS obojok, pretože strelec sa trafil práve doň, informoval hovorca Správy Národného parku Šumava Jan Dvořák. Podľa neho skutočne dochádza k nelegálnemu lovu rysa, pretože niekedy sa tieto šelmy bez stopy stratia, citovali ho Novinky.cz.

Deutsche Welle varuje, že zásobníky s plynom Gazpromu v Európe sú prázdne
Gazprom za všeobecného nepovšimnutia si už dávnejšie začal s Európu čudnú hru. Médiá majú teraz plno práce s tým, ako pretaviť obchodnými subjektami platené dovolenky svojich redaktorov do podoby spravodajstva (jasné protizákonné konanie) a v... Čítať ďalej
13 | 07 | 2021 | Ivan Brožík