HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sputnik V nebol schválený v EÚ kvôli politickému tlaku vodcov bloku, tvrdí šéf ruskej rozviedky

Rusi so zverejnením zmluvy na vakcínu Sputnik V súhlasia, majú však jednu podmienku. Ilustračný obrázok / Shutterstock

Ruská vakcína Sputnik V nebola v Európskej únii schválená kvôli politickému tlaku vodcov bloku. Uviedol Sergej Naryškin, šéf Služby zahraničnej rozviedky Ruskej Federácie (SVR), informuje portál RT.

Vysoko postavený ruský špión v národnej televízii uviedol, že Európska lieková agentúra (EMA) „sa vlečie“ kvôli vplyvu EÚ, a nie kvôli skutočným vedeckým obavám.

„Nechcem obviňovať odborníkov a špecialistov EMA. Avšak spoľahlivo vieme, že toto naťahovanie súvisí so signálmi, ktoré pochádzajú od vodcov EÚ,“ konštatoval Naryškin.

EMA už dlhší čas študuje Sputnik V a vakcínu začala oficiálne skúmať v marci. Regulačný orgán sa však rozhoduje pomaly, a to aj napriek zverejneným výskumom. Analýzy ukazujú, že vakcína je rovnako dobrá alebo lepšia ako iné zaregistrované očkovacie látky.

Európsky parlament chce v Rusku zmeniť režim. Dokonca plánuje založiť rádio Slobodné Rusko

Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval vývoj Sputniku V, tvrdí, že vakcína preukázala 97,6-percentnú účinnosť. Hodnotenie zverejnené vo februári v britskom lekárskom časopise The Lancet ukázalo 91,6-percentnú účinnosť.

Posledné obvinenia prichádzajú deň po tom, čo Naryškin tvrdil, že EÚ pripravuje kampaň proti Rusku. Brusel chce obviniť Moskvu z podnecovania antivakcinačného hnutia v zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin v marci tvrdil, že zahraničný záujem o Sputnik V rastie aj napriek tomu, čo nazval „zámernou diskreditáciou“ a „výmyslami“.

Peking tvrdí, že USA „zámerne narušujú“ mier. Americká vojnová loď totiž preplávala Taiwanským prielivom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info