HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Buď si vojak alebo občan! Francúzske jednotky, ktoré Macrona varovali pred občianskou vojnou, musia rezignovať

V popredí naľavo francúzsky prezident Emmanuel Macron a vpravo náčelník generálneho štábu francúzskej armády generál Francois Lecointre počas slávnostnej vojenskej prehliadky / TASR

Šéf francúzskych ozbrojených síl uviedol, že vojenský personál, ktorý listom upozornil prezidenta Emmanuela Macrona, že v krajine hrozí občianska vojna, by mal rezignovať, informuje portál RT.

„Tí z francúzskych vojakov a dôstojníkov, ktorí majú nutkanie verejne sa vyjadrovať k politickej situácii v krajine, môžu nájsť perfektný spôsob, ako obhájiť svoje názory bez toho, aby bola ohrozená neutralita armády. A to rezignáciou,“ uviedol šéf štábu ozbrojených síl generál Francois Lecointre.

Držte pusy alebo opustite armádu

„Najrozumnejšie je určite opustiť armádu, aby sme mohli svoje myšlienky a presvedčenie zverejniť úplne slobodne,“ uviedol generál v liste adresovanom dôstojníkom, poddôstojníkom, aktívnym vojakom, námorníkom, letcom a aj záložníkom.

Radšej vráťte ukradnuté ruské zlato! Znie odpoveď na „odškodnenie“ za Vrbětice

Jeho slová prišli ako reakcia na ďalší otvorený list – druhý svojho druhu – podpísaný nezisteným počtom francúzskeho vojenského personálu. List, ktorý bol zverejnený v konzervatívnom časopise Valeurs Actuelles minulú nedeľu, varoval najvyšších francúzskych predstaviteľov pred „občianskou vojnou, ktorá sa v krajine pripravuje“.

Tisíc podpisov

Bol tak reakciou na prvý takýto list, ktorý podpísalo 25 generálov na dôchodku, ako aj stovka dôstojníkov a viac ako tisíc vojakov. Autori druhého listu kritizovali vládu za to, že urobila „ústupky“ islamizmu a riskovala „rozpad“ Francúzska.

Lecointre tvrdí, že členovia vojenskej služby v aktívnom služobnom pomere, ktorí podpísali druhý list, „prekročili“ svoj status „neutrality“ uložený každému francúzskemu vojakovi.

Biontech získal vďaka koronavírusu miliardové zisky

„V mene osobného presvedčenia“ títo vojaci a dôstojníci zapojili ozbrojené sily do debaty, pri ktorej armáda nemá podľa zákona ani morálne právo zasahovať. Lecointre vyzval tých, ktorí podpísali list, „aby preukázali zdravý rozum“ a aby rezignovali, pričom sa vyhrážal oficiálnymi sankciami.

Buď si vojak alebo občan

Každý vojak si môže myslieť, čo chce, je však na ňom, aby rozlíšil medzi … tým, čo vychádza z jeho zodpovednosti ako občana a tým, čo vyplýva z jeho zodpovednosti ako vojaka.

Prvý list, ktorý bol zverejnený 21. apríla – k 60. výročiu neúspešného štátneho prevratu proti generálovi Charlesovi de Gaullovi v súvislosti s jeho podporou alžírskej nezávislosti – vyvolal rozruch medzi najvyššími predstaviteľmi Francúzska.

AstraZeneca je vo Švédsku zodpovedná za viac ako 15 tisíc vedľajších účinkov

Signatárov čaká vojenský súd

Lecointre v tom čase uviedol, že 18 príslušníkov armády označených za jeho signatárov bude čeliť vojenskému súdu. Náčelník štábu sa tiež zaviazal, že osobne napíše list generálovi Christianovi Piquemalovi – bývalému veliteľovi francúzskej cudzineckej légie, ktorý tiež podpísal prvý list.

Druhý list sa stretol aj s ostrou reakciou francúzskych najvyšších predstaviteľov. Minister vnútra Gerard Darmanin spochybnil odvahu autorov, ktorí radšej zostali v anonymite, zatiaľ čo bývalý prezident Francois Hollande ich obvinil z „túžby spochybniť samotné princípy republiky“.

Ministerka obrany Florence Parlyová uviedla, že „armády tu nie sú na to, aby bojovali, ale aby bránili Francúzsko“.

Slovensko, Kanada i Brazília pozastavili očkovanie AstraZenecou, každý však z iného dôvodu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info