HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vychádzať s Putinom je dobrá vec, tvrdí bývalý prezident Trump

FOTO: TASR/AP/

Bývalý americký prezident Donald Trump je presvedčený, že udržiavanie dobrých vzťahov s ruským vodcom Vladimirom Putinom je v národnom záujme USA. Varoval, že alternatívou bude priblíženie sa Moskvy k Číne, informuje portál RT.

Trump v pondelok pre Fox News uviedol, že „na Rusko nebol nikto tvrdší“ ako on. Zároveň povedal, že s Putinom mali „veľmi silné“ osobné vzťahy.

„Úprimne povedané vychádzať s Vladimirom Putinom je dobrá vec. A vychádzal som s ním veľmi dobre,“ uviedol Trump.

Exprezident poznamenal, že zlý vzťah medzi Washingtonom a Moskvou môže mať vedľajšie účinky, napríklad povzbudenie Rusov, aby sa priblížili k Číne, čo označil za „najhoršiu vec“.

„Mali by sme obchodovať s Ruskom. Mali by sme vychádzať s Ruskom namiesto toho, aby sme Rusko nútili ísť do rúk Číny. Najhoršie, čo môžete urobiť, je spojiť Čínu a Rusko,“ uviedol Trump.

V rozhovoroch o obnove jadrovej dohody sa dosiahol pokrok, tvrdí Rusko a Čína

Kým bol prezidentom, Trumpa často kritizovali politici a podnikatelia Demokratickej strany, ktorí tvrdili, že je voči Rusku príliš mäkký. Objavili sa tiež poznámky, že pod vplyvom Kremľa, najmä po komplimentoch Putinovho štýlu vedenia. Trump tieto obvinenia neustále popiera.

V rozhovore pre Fox ukázal prstom aj na súčasného prezidenta Joea Bidena s tvrdením, že veľa dnešných otázok zahraničnej politiky nebolo počas jeho pôsobenia vo funkcii témou. Trump predovšetkým uviedol, že Rusko „nikdy neobklopilo Ukrajinu“ a USA nepotrebujú posielať vojnové lode do Taiwanského prielivu.

Biden podpísal 15. apríla výkonný príkaz na ďalšie uvalenie sankcií na Rusko. Opatrenia sa zamerali na 16 jednotlivcov a 16 subjektov, ktoré sa údajne podieľali na ovplyvňovaní volieb v USA v roku 2020 a zakázal americkým bankám nakupovať ruské dlhopisy.

Putin uvažuje nad tým, či by Rusko malo „odplatiť“ USA nové sankcie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info