HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Facebook zakazuje už aj Gagarina!

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americký Facebook stopol ruský program o skúmaní vesmíru ešte pred jeho plánovaným začiatkom. Dôvodom bola údajná „hrozba porušenia autorských práv“. Uviedol Tsargrad.tv.

Americká sociálna sieť Facebook zablokovala vysielanie, ktoré sa malo venovať skúmaniu vesmíru. „Takže už siahli i na Gagarina,“ rozhorčil sa ruský vojnový dopisovateľ Komsomoľskej pravdy Alexander Koc.

O stopnutí svojho pripravovaného prenosu informovala RT. Facebook tak urobil ešte skôr, ako projekt stihol začať. Formálnym dôvodom malo byť možné porušenie autorských práv. Autori pripravovaného vysielania si sú ale istí, že k žiadnemu porušeniu autorských práv nemohlo dôjsť.

Facebooku stačí „zdanie hrozby“

„Zdá sa, že váš prenos môže obsahovať hudbu, zvuk alebo video, ktoré vlastní niekto iný. Preto vaše vysielanie nebude používateľom dostupné. Ak budete predsa vysielať, diváci sa k nemu nebudú môcť pripojiť,“ uviedol Facebook v upozornení.

Facebook zablokoval Ruské veľvyslanectvo na Slovensku pred oslavami oslobodenia Bratislavy

Koc označil blokovanie vysielania za ďalšiu svojvôľu amerických vládnych orgánov. Keďže podľa neho práve pre ich záujmy pracujú najväčšie západné internetové služby.

Kozmická hlúposť washingtonskej propagandy

„Takže pazúry cenzúry washingtonských jastrabov sa už zadrapili i do Gagarina. Tak toto už je ozaj kozmická hlúposť,“ penil ruský novinár.

„Zahanbiť“ sa nenechal ani YouTube

Treba pripomenúť, že nejde o prvý takýto prípad za posledné roky. Americká video služba YouTube napríklad zaviedla pre ruský dokumentárny film „Ržev. 500 dní v ohni“ vekovú hranicu 18 rokov. Hoci neobsahovala násilné scény.

V tejto súvislosti preto ruský dozorný orgán Roskomnadzor upozornil YouTube, aby spoločnosť dodržiavala ruské právne predpisy. Roskomnadzor uviedol, že vekové obmedzenie v tomto prípade pripravuje deti o možnosť študovať hrdinské dejiny svojej krajiny a počiny sovietskeho ľudu.

Kto vládne Amerike? Biely dom alebo Silicon Valley? (Valentin Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info