fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Kto vrtí Bidenom? (Irina Alksnis)

Joe Biden / Fotokoláž (via TASR)

Komentár Iriny Alksnis (Ria.ru)

Skutočný život opäť raz prekonal tvorivé fantázie hollywoodskych filmárov. „Pánom“ Bieleho domu je teraz osoba, od ktorej je možné pomocou najjednoduchších manipulácií dosiahnuť akékoľvek požadované reakcie. Napríklad „Mmmm, áno“.

V rovnakom čase, keď sa v Rusku oboznamovali s prekvapivými vyjadreniami prezidenta USA o Vladimírovi Putinovi, v samotných USA sa dočkali novinári ďalšieho prekvapenia. Biely dom sa konečne rozhodol urobiť prvú tlačovú konferenciu Joea Bidena po voľbách. Predbežne je naplánovaná na 25. marca 2021.

Toto je naozaj veľká vec. Minimálne takú z nej robí súčasná vládna garnitúra vo Washingtone. V USA má totiž dlhoročnú tradíciu. Novozvolený prezident usporiada svoju prvú tlačovú konferenciu čo možno najskôr. Zvyčajne do jedného mesiaca po nástupe do funkcie.

Sýrsky minister tvrdí, že USA ako piráti drancujú väčšinu ropných zásob na severovýchode krajiny

Napríklad Barack Obama hovoril s novinármi osobne prvýkrát na 20. deň. Donald Trump na 27. deň. Držiteľom anti-rekordu je stále George W. Bush, ktorý nechal novinárov čakať 33 dní. V prípade Joe Bidena ale pôjde až o 64 dní.

V posledných týždňoch navyše táto téma pravidelne pôsobila ako dráždidlo pre americké médiá. Dokonca aj Bidenovi naklonené konštatovali, že jeho komunikácia s novinármi sa zredukovala na „krátke vtipy prísne kontrolované a organizované Bielym domom“. Len minulý týždeň došlo k ďalšiemu incidentu. Asistenti americkému prezidentovi jednoducho „nedovolili, aby odpovedal na otázky novinárov“ týkajúce sa na prvý pohľad bežnej Bidenovej návštevy obchodu vo Washingtone.

Je vôbec Biden ešte svojprávny?

Tento stav vecí samozrejme prikladá drevo do povestného ohňa špekulácií o miere svojprávnosti súčasného pána Oválnej pracovne. A tiež o skutočnom stave jeho rozlišovacích funkcií.

Takéto starostlivé potláčanie situácií jeho okolím, v ktorých sa od Bidena vyžaduje, aby poskytoval podrobné odpovede na nekoordinované a často uštipačné otázky novinárov, vyvoláva podozrenie, že už jednoducho nie je schopný komunikácie, ktorá si vyžaduje vysoký stupeň improvizácie.

Bidenove vyhlásenie, že Putin je „vrah“, je skutočne neprijateľné, tvrdí Erdogan

A napríklad rozhovor s americkým prezidentom v televízii ABC News tieto podozrenia len posilňuje. Že je Putin vrah povedal novinár, Biden mu „len“ neodporoval.

V podstate sa ukázalo, že Joe Biden nepovedal, že považuje Vladimíra Putina za vraha. Povedal iba: „Mmmm, áno.“ Hlavnú úlohu v tejto scéne hral novinár. Ten Bidenovi počas rozhovoru v podstate podložil otázku, či si myslí že je ruský prezident vrah.

Aj väčšina ruských médií bohužiaľ zabudla divákom a čitateľom pripomenúť, kto robil ten rozhovor s Bidenom. A že ide o „známu firmu“.

George Stephanopoulos

Ide o jednu z najžiarivejších a najpopulárnejších hviezd americkej a svetovej politickej žurnalistiky. Aby sme pochopili úroveň jeho slávy, stačí spomenúť, že to bol on, kto mal v roku 2019 moderovať zasadnutie za účasti ruských, indických a japonských vodcov na Východnom ekonomickom fóre. Pravda, v poslednej chvíli akosi nemohol priletieť do Vladivostoku.

Je tiež známy svojím špecifickým politickým pozadím. A hlavne, že je „blízky“ jedného z najvplyvnejších politických klanov v Amerike – Clintonovcom.

O vrahovi hovorí prezident štátu, ktorého dejiny sú plné krvi nevinných obetí? Nechápe Belousovová

Stephanopoulos bol riaditeľom komunikácie počas prezidentskej kampane Billa Clintona v roku 1992. Potom zastával významné funkcie v jeho prvej administratíve. A hoci sa v druhej polovici 90. rokov dal na žurnalistiku, jeho vzťahy s najvplyvnejšou politickou rodinou neboli prerušené.

Dôkazom je škandál, keď vyšlo najavo, že novinár niekoľko rokov poskytoval dary Clintonovej nadácii. Zabudol ale o tom informovať svojho zamestnávateľa spoločnosť ABC News.

Prípad nakoniec uzavreli tým, že televízia označila incident za „chybu“. Čo samozrejme poškodilo reputáciu Stephanopoulosa. Republikánska strana mu vyjadrila nedôveru a požadovala, aby nemoderoval prezidentské debaty. Keďže je v zjavnom konflikte záujmov.

Na druhej strane je potrebné poznamenať, že blízkosť ku Clintonovcom ešte automaticky neznamená podporu demokratom všeobecne. Demokratickú stranu USA totiž zmietajú vnútorné konflikty medzi rôznymi zoskupeniami. Súperia medzi sebou tradičná „washingtonská skupina“ a dramaticky silnejúce radikálne ľavicové krídlo.

Možno len hádať, o čo Stephanopoulosovi išlo v rozhovore s Bidenom. Možno to bola obyčajná hra na zvýšenie sledovanosti. Možno došlo k zámernej provokácii.

Putin reaguje na Bidenovu urážku: „Ak ma nazýva zabijakom, tak sa len pozerá do zrkadla“

Nech už je to akokoľvek, v rozhovore vyznel Biden ako „bábka ovládaná novinárom“. Každopádne posilnil pochybnosti o svojej schopnosti robiť ako prezident USA zdravé úsudky a vykonávať nezávislé kroky.

Kto vrtí psom?

Tak či onak „továreň na sny“ Hollywood sa téme skutočného významu amerického prezidenta venovala už niekoľkokrát. Zmysel je vždy ten istý. USA neriadi prezident ale „hlboký štát“.

Realita však opäť prekonala všetky tvorivé fantázie filmárov. „Pánom“ Bieleho domu je teraz osoba, od ktorej je možné pomocou najjednoduchších manipulácií dosiahnuť akékoľvek požadované reakcie. Napríklad „Mmmm, áno“.

Rusi sú agresori, lebo ich obrana je agresívna

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info