Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound) uviedla v novej správe, že koronavírusová kríza mala bezprecedentný dopad na ekonomiku EÚ, ako aj na trh práce a spoločnosť, informuje portál RT.
Podľa nadácie bolo v EÚ od jari 2020 zamestnaných o 5,7 milióna menej ľudí ako na konci roku 2019, pričom miera nezamestnanosti v celom bloku 27 krajín sa za rovnaké obdobie zvýšila zo 6,6 percenta na 6,7 percenta.
Od júla 2020 takmer 50 percent pracovníkov v EÚ prešlo na výlučnú alebo čiastočnú prácu na diaľku, čím sa otvorili nové priepasti na trhu práce, pretože tí vzdelanejší a ľudia v mestských oblastiach majú lepšiu pozíciu na prácu z domu.
U mladých ľudí došlo k najprudšiemu poklesu zamestnanosti, zatiaľ čo u pracovníkov v najlepšom veku (vo veku 25 – 54 rokov) a u starších mužov sa s najväčšou pravdepodobnosťou znížila pracovná doba.
„Západ produkuje masívnu antikampaň proti Sputniku. Zneužije aj tisíce mŕtvych,“ myslí si Kremeľ
Medzi členskými štátmi boli tiež značné rozdiely, pokiaľ ide o pracovné podmienky, pričom pandémiou bolo podľa správy najviac zasiahnuté Francúzsko, Poľsko, Taliansko a Grécko.
Kríza v rokoch 2008 – 2010 zaznamenala straty na mzdách v celom diapazóne pracujúcich, zatiaľ čo až do druhého štvrťroka 2020 mala kríza Covid-19 dopad hlavne na najmenej platené skupiny ľudí.
Ruský Sputnik V smeruje do Európy. Vyrábať sa začne v Taliansku