fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Nemecko pozastavuje očkovania vakcínou AstraZenecy

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nemecká vláda v pondelok oznámila, že pozastavuje očkovanie vakcínami od spoločnosti AstraZeneca. Urobila to v reakcii na správy o vzniku nebezpečných krvných zrazenín po podaní očkovacej látky. Informovala o tom agentúra AP.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rozhodnutie prijalo ako preventívne opatrenie na základe odporúčania nemeckého Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI). V súvislosti s týmito vakcínami žiada ďalšie vyšetrovanie.

PEI reagoval na výskyt krvných zrazenín v spojitosti s očkovaním v Nemecku a v ďalších európskych krajinách, píše na svojej webovej stránke týždenník Die Zeit.

Európska agentúra pre lieky (EMA) má podľa ministerstva rozhodnúť o tom, či a do akej miery tieto informácie ovplyvnia schválenie tejto vakcíny.

Očkovanie látkou od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca v nedeľu z preventívnych dôvodov pozastavilo aj Holandsko. Predtým tak urobili i Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko.

Vakcína od výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.

V kľúčových krajinách EÚ boli dosiahnuté dohody o výrobe Sputnika V

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info