V kľúčových krajinách EÚ boli dosiahnuté dohody o výrobe Sputnika V
15 | 03 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Ruský fond priamych investícií (RFPI) rokuje o zvýšení výroby vakcíny Sputniku V v Európskej únii s niekoľkými výrobcami a je pripravený začať ju dodávať do tých krajín EÚ, ktoré vakcínu zaregistrujú nezávisle. Podľa agentúry TASS to v pondelok uviedol predstaviteľ RFPI.


RFPI už dosiahol dohody o začatí výroby Sputnika V so spoločnosťami z Talianska, Španielska, Francúzska a Nemecka, uviedol výkonný riaditeľ RFPI Kirill Dmitrijev. "V súčasnosti prebiehajú s niekoľkými výrobcami rokovania o zvýšení výroby v EÚ," uviedol zástupca RFPI.

To podľa neho umožní spustenie "aktívnych dodávok Sputnika V na jednotný európsky trh" po získaní súhlasu Európskej agentúry pre lieky (EMA), s ktorou teraz výrobca ruskej vakcíny aktívne spolupracuje v rámci procesu rolling review. Zdroj dodal, že "RFPI a jeho partneri budú tiež pripravení začať s dodávkami vakcíny aj do krajín EÚ, ktoré Sputnik V zaregistrujú nezávisle".

Vakcínu Sputnik V vyvinul Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve. Stala sa prvou registrovanou vakcínou proti koronavírusu na svete. Podľa vedeckého časopisu The Lancet je jej účinnosť 91,6 percenta. V skupine dobrovoľníkov starších ako 65 rokov bola jej účinnosť 91,8 percenta. Agentúra Reuters predtým s odvolaním sa na zdroj z Európskej únie uviedla, že krajiny EÚ plánujú začať rokovania o kúpe Sputnika V.

EÚ zvažuje nákup ruskej vakcíny Sputnik V
EÚ odmietla nákup ruských vakcín. Sputnik označila za "propagandistický trik nežiaduceho režimu". Avšak v súčasnosti sa únia obracia k ruskej vakcíne. Chce naštartovať spomalený očkovací program, uviedli pre agentúru Reuters zdroje... Čítať ďalej
15 | 03 | 2021 | Marek Molnár


Dmitrijev súčasne prostredníctvom tlačovej služby RFPI oznámil, že Rusko je v Európe na čele krajín v počte obyvateľov zaočkovaných dvoma zložkami vakcíny proti koronavírusu. "Rusko je v Európe na čele v počte absolvovaných očkovacích programov proti koronavírusovej infekcii - obe zložky Sputnika V už dostalo 3,5 milióna ľudí. Žiadna iná európska krajina zatiaľ úplne neočkovala tri milióny obyvateľov," uviedol Dmitrijev.

Poznamenal, že podľa tohto ukazovateľa má Rusko v porovnaní s Britániou dvakrát viac plne zaočkovaných ľudí. Rusko tak podľa neho patrí do pätice najlepších krajín z hľadiska počtu zaočkovaných občanov - spolu s Čínou, USA, Indiou a Izraelom.

Skutočným zmyslom covid pasov je kontrola pohybu, varuje ruský lekár
„Ak vám ani vakcína nezaručí ochranu pred smrteľnosťou či vážnymi komplikáciami, má zmysel tieto pasy zaviesť? Potom ide iba o nátlak, zavedenie sociálnej nerovnosti a povinnú kontrolu nad pohybom obyvateľstva," vraví infektológ Jevgenij Timakov.... Čítať ďalej
15 | 03 | 2021 | Imrich Kovačič


Masové očkovanie proti chorobe COVID-19 sa v Rusku začalo 18. januára. Rusi dostávajú v prvom rade Sputnik V. V súčasnosti je používanie prípravku Sputnik V schválené v asi 50 krajinách sveta. Reuters pripomenul, že ruskú vakcínu už kúpili Maďarsko a Slovensko, Česko o ňu má záujem a nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že Taliansko uvažuje o výrobe tejto vakcíny v závode ReiThera neďaleko Ríma.

EÚ podpísala dohody so šiestimi západnými výrobcami vakcín a začala rokovania s dvoma ďalšími. Zatiaľ schválila štyri vakcíny, ale výrobné problémy spomalili jej očkovaciu kampaň. Niektoré členské štáty preto hľadajú vlastné riešenia, napísal Reuters.

Reuters konštatoval, že ak by bol Sputnik V pripojený k arzenálu vakcín používaných v EÚ, bol by to diplomatický triumf Ruska, ktorého obchodné vzťahy s EÚ sú roky brzdené sankciami za anexiu Krymského polostrova a zasahovanie do vývoja na východe Ukrajiny. Agentúra Reuters však súčasne upozornila aj na riziko rozdelenia EÚ vo veci postoja jej členských štátov k ruskej vakcíne.

Čo sa zo slovenských médií nedozviete? Podľa Nemcov vedie Viktor Orbán úspešnú politiku
O niektorých veciach, ktoré sú u nás tabu, sa v zahraničí otvorene hovorí a píše. Na Slovensku zaznávaného Viktora Orbána chvália nemecké médiá. Maďarské noviny tieto správy ochotne zdieľajú. Čítať ďalej
15 | 03 | 2021 | Robert Bačinský