Kuciak písal o podivnom financovaní Lipšica a jeho strany NOVA
27 | 02 | 2021 I Aneta Leitmanová

Na stránke Inenoviny sa objavil komentár, v ktorom autor upozorňuje na zaujímavý článok z minulosti. Ján Kuciak sa zaoberal aj Danielom Lipšicom. O zvláštnych tokoch eurofondových peňazí do Lipšicovej strany NOVA a podozrivom správaní osôb okolo Lipšica písal Kuciak v novembri 2015. 


„Majitelia firmy, ktorej výberové konania kritizovala Transparency International, darovali strane NOVA 50-tisíc eur. Dnes ju už nesponzorujú, s firmou však stále spolupracuje krajský funkcionár Lipšicovej strany,“ písal Ján Kuciak v Aktualitách pred 6 rokmi.

Sestra premiéra Belicová: ak by Kuciak žil, písal by o tejto vláde
Zuzana Belicová sa pýta, dokedy budú politici tancovať na hroboch Jána a Martiny. Každý vie, že najviac na ňom tancuje práve jej brat, Igor Matovič. Ten by to však podľa nej robiť nemal, práve o prešľapoch jeho vlády by totiž novinár dnes písal. ... Čítať ďalej
22 | 02 | 2021 | Aneta Leitmanová


„Vladimír Škola je krajským predsedom strany NOVA v Trenčíne. V minulosti podnikal aj so žilinským šéfom strany Sieť Martinom Kapitulíkom. Škola a Kapitulík spolu pôsobili vo firme Euro Asset, z ktorej neskôr Kapitulík odišiel. Škola začal následne spolupracovať so spoločnosťou Premier Consulting, čo je najväčšia eurofondová agentúra na Slovensku. Jej konateľom je Miroslav Lopata,“ upozorňuje autor komentára ďalej a dodáva: „Škola, Kapitulík a Lopata boli v minulosti členmi Občiansko-demokratickej mládeže, ktorá patrila pod Demokratickú stranu. Tá neskôr splynula s SDKÚ,“ informoval v článku Aktualít novinár Kuciak.
Založili združenia, dostali peniaze

„Transparency International v roku 2013 zistila, že zmluvní partneri Premier Consulting založili štyri občianske združenia. Tie mali dostať od Poľnohospodárskej platobnej agentúry 320-tisíc eur. Spoločnosť Premier Consulting im následne robila výberové konania, ktoré vyhrali firmy Marcela Moravčíka. Moravčík je právny zástupca Premier Consulting a bývalý spolužiak Miroslava Lopatu. Občianske združenia partnerov Premier Consulting nakoniec schválené dotácie nečerpali. Po medializácii prípadu sa ich vzdali,“ písalo sa ďalej v článku.

„Článok Transparency international, na ktorý sa odvolávate, som doteraz ani len nezaregistroval,“ povedal vtedy Vladimír Škola (NOVA), ktorý s firmou stále spolupracuje, Jánovi Kuciakovi do článku.

Murín: Lipšic zrejme pomáhal vykrádať spis Kuciaka. Bude ako špeciálny prokurátor zákon chrániť?
„Lipšic, ktorý v tak závažnom vyšetrovaní, ako bol prípad Kuciaka, zrejme pomáhal vykrádať spis a teda fatálne porušovať zákon, bude ten zákon ako špeciálny prokurátor chrániť?“ pýta sa v najnovšom statuse na sociálnej sieti spisovateľ Gustáv... Čítať ďalej
26 | 01 | 2021 | Petra Demková


Ďalšia súvislosť na ktorú Kuciak poukazoval bola, že stranu NOVA zakladal Lipšic s Krajniakom. „Krajniak neskôr vytváral SME rodina. NOVA sa spojila s Matovičovou OĽANO. „V roku 2012 podporili majitelia spoločnosti Premier Consulting – Miroslav Lopata a Miroslav Švec – aj stranu NOVA, ktorej predsedom je Daniel Lipšic. Lopata a Švec darovali jeho strane 50-tisíc eur. Ďalšie tisíce eur pridali spolupracovníci firmy Premier Consulting,“ napísal novinár v roku 2015.
NOVA sme podporili, tvrdia

„Ja a môj spoločník sme ako súkromné osoby v roku 2012 transparentne podporili vtedy vznikajúce hnutie NOVA. Nikdy predtým ani potom sme sa v straníckej politike neangažovali,“ tvrdil Kuciakovi pre Aktuality Lopata.

Eurofondy a politika boli vždy prepojené. „Regionálny zástupca firmy Premier Consulting v roku 2011 – počas vlády Ivety Radičovej, v ktorej pôsobili aj súčasní politici Siete či NOVA – naznačoval politické kontakty. Miestnych poslancov v Spišskom Štvrtku sa totiž snažil presvedčiť, aby si na získanie eurofondov na kanalizáciu najali firmu Premier Consulting,“ informoval v článku Ján Kuciak.

Podľa zápisnice hovoril regionálny zástupca firmy Premier Consulting, ako uviedol voľakedy Kuciak, aj o politike: „Za danej politickej situácie vieme ponúknuť lepšie podmienky a garancie tohto projektu. Eurofondy sú aj o politike.“ Neskôr podľa zápisnice dodal, že na ministerstve životného prostredia majú teraz 100-percentnú šancu. Podľa Lopatu mal zrejme regionálny zástupca Premier Consulting na mysli to, že predchádzajúci ministri životného prostredia za SNS nemali dobré meno, respektíve, že po voľbách 2010 sa situácia zlepšila,“ písalo sa v článku. „Strana NOVA tvrdí, že spoločnosť Premier Consulting ich už nesponzoruje. S touto firmou spolupracuje aj jeden z top darcov strany Sieť,“ napísal ešte Kuciak.

Čo sa deje dnes, už všetci vieme. Daniel Lipšic stal špeciálnym prokurátorom, v podmienke pod dozorom a politicky prepojený s Matovičom - čo je svetový unikát.

Lipšic z pozície špeciálneho prokurátora žehlí problémy svojich bývalých advokátskych klientov
Lipšicova prokuratúra navrhuje dohodu o vine a treste bývalému klientovi Lipšica, sudcovi Polkovi. Neubehlo teda ešte ani niekoľko dní od menovania Daniela Lipšica do funkcie Špeciálneho prokurátora a už sa udialo presne to, na čo mnohí právnici aj... Čítať ďalej
24 | 02 | 2021 | Aneta Leitmanová