HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Už aj európski biskupi sa cítia zodpovední za tehotenstvo Poliek

biskupi
Ilustračné foto / pixabay

Európski biskupi napísali Európskemu parlamentu kritický list. Karhajú v ňom parlament za to, že napomína Poľsko v súvislosti so zákonom brániacim eugenickým potratom, informuje Breitbart.

V októbri 2020 poľský ústavný tribunál zakázal potraty na základe anomálií plodu a trval na tom, že „nemôže existovať ochrana dôstojnosti jednotlivca bez ochrany života“.

Kým predtým mohli byť legálne prerušené tehotenstvá, ktoré by viedli k pôrodu detí s Downovým syndrómom a inými anomáliami, teraz súd vyhlásil, že potrat dieťaťa z dôvodu pravdepodobných vrodených chýb predstavuje eugeniku, snahu posilniť rasu očistením spoločnosti od slabých a nežiadúcich.

Nasledujúci mesiac zasiahol Európsky parlament (EP), ktorý vydal formálne  uznesenie. V ňom „dôrazne odsudzuje rozhodnutie ústavného tribunálu a návrat k ženskému právu v Poľsku“.

Rusko znížilo cenu za vakcínu Sputnik V o polovicu

Rozhodnutie súdu „ohrozí zdravie a životy žien“, uvádza sa v uznesení, ktoré kritizuje aj obmedzenie „prístupu k bezpečným a legálnym potratom v Poľsku“. Dodáva, že „všeobecný prístup k zdravotnej starostlivosti sú základné ľudské práva“.

Vo svojom liste sa vodcovia Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) sťažovali na uznesenie EP a trvali na tom, „že ani právne predpisy Európskej únie, ani Európsky dohovor o ľudských právach neustanovujú právo na potrat.“

Belousovová: Problém Slovenska je, že nám vládnu politici s dlhým vedením

Biskupi tiež obviňujú EP, že prekročil svoj mandát. „Základnou zásadou Európskej únie je zásada zverenia, podľa ktorej Únia koná iba v medziach právomocí, ktoré na ňu členské štáty preniesli v Zmluvách, na dosiahnutie cieľov v nich stanovených,“ pripomínajú.

„Výbor COMECE je znepokojený aj skutočnosťou, že sa zdá, že rezolúcia spochybňuje základné právo na výhradu vo svedomí, ktorým je šírenie slobody svedomia,“ uvádza sa v liste. „Je to obzvlášť znepokojujúce, ak vezmeme do úvahy, že v zdravotníctve sú osoby, ktoré uplatňujú svedomie, v mnohých prípadoch diskriminované,“ tvrdia biskupi.

Briti vykupujú zájazdy pri mori: Vláda predstavila plán rozvoľnenia, Európa môže závidieť

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info