fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ani v Bratislave nesedia výsledky! Štát tvrdí iné ako Matúš Vallo. Primátor žiada odpovede.  

Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo / TASR - Veselský

Bratislava je pripravená všetky zmysluplné opatrenia proti šíreniu Covid-19. Mesto však nedokáže s pokojným svedomím poslať ďalší víkend do ulíc tisíce dobrovoľníkov a zdravotníkov do akcie, ktorej epidemiologický efekt nie je jasný a stojí iba na politickom rozhodnutí vlády, napísal v statuse na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Po niektorých mestách, kde sa primátori postavili na odpor proti ďalším kolám testovania, reaguje aj primátor Bratislavy. „Mesto Bratislava podporuje žiadosť Únie miest a obcí a Združenia miest a obcí Slovenska, aby výsledky prvého kola plošného skríningu neodkladne posúdilo Konzílium epidemiológov a aby dalo odborné odporúčanie, ktoré okresy by sa mali ďalej testovať,“ uvádza Vallo.

Ďalší primátori majú obavy, že štát falšuje výsledky testovania. Aj v Dolnom Kubíne ich reklamujú

Testovanie ako také neodmieta. „Ak ale máme motivovať 200 000 Bratislavčanov a Bratislavčaniek k účasti na víkendovom plošnom testovaní a úkolovať tisícky dobrovoľníkov a zdravotníkov k jeho zabezpečeniu, navyše v extrémne krátkom čase, chceme mať istotu, že je to aj epidemiologicky prospešné,“ požaduje.

„Istotu nám môže dať Konzílium epidemiológov, preto premiéra resp. ministra zdravotníctva žiadame o jeho zvolanie. Očakávame, že konzílium sa odborne vyjadrí, či prínosy druhého kola nárazového plošného testovania v Bratislave dnes prevažujú nad rizikami s tým spojenými,“ napísal primátor.

Matúš Vallo sa domáha presných výsledkov a žiada o zverejnenie štruktúry dát, ktoré určili výsledok prvého kola testovania v Bratislave, pretože „priebežné výsledky z našich odberových miest vykazovali výrazne nižšie čísla ako bol dnes prezentovaný celkový výsledok“.

„Premiér odprezentoval predbežné výsledky testovania a Bratislava sa v nich ocitla ako okres, v ktorom pravdepodobne bude potrebné aj ďalšie kolo plošného testovania. Na jeho zorganizovanie však zostáva len niekoľko dní a sú oprávnené obavy, či ho dokážeme zrealizovať v nastavenom štandarde,“ obáva sa Vallo.

Je presvedčený, že rozhodnutie vlády o okresoch, v ktorých má prebehnúť druhé kolo plošného testovania, bolo politické. Vláda vopred určila, že opakovane sa bude plošne testovať 36 okresov, ktoré budú mať vyššiu pozitivitu ako zvyšné okresy, hoci v tom čase nebolo zrejmé, aké čísla pozitivity v nich po prvom kole budú. Nebolo teda pri prijímaní rozhodnutia zrejmé, či horší okres bude ten s pozitivitou 0,5 %, 1 % alebo s pozitivitou napríklad 1,5 %.

Sú výsledky testovania zmanipulované? Primátor a starosta majú podozrenie

Vallo sa sťažuje, že na svoje otázky od epidemiológov nedostali odpoveď. Preto žiada premiéra Matoviča, aby zvolal Konzílium epidemiológov, „ktoré by zhodnotilo výsledky prvého kola a dalo odporúčanie pre okresy, v ktorých si nepriaznivá epidemiologická situácia skutočne vyžaduje ďalšie kolo plošného testovania.

„My sme pripravení realizovať a zabezpečovať všetky kroky, v ktorých zmysel úprimne veríme a u ktorých sme presvedčení, že môžu veci naozaj pomôcť. A urobíme ich čo najlepšie. Nedokážeme však s kľudným svedomím ďalší víkend poslať do ulíc tisíce dobrovoľníkov a zdravotníkov a venovať podstatnú časť agendy úradu príprave niečoho, čoho epidemiologický efekt nepoznáme a čo stojí najmä na politickom rozhodnutí vlády,“ napísal Vallo.

Primátor Galanty Paška: Testovanie nie je liečenie. Aj o našom okrese zverejnili nepresné čísla

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info